Kultura
Muzeum Gdańska zaprasza do zabawy w otwarzanie scen z gdańskich zabytków cyfrowych (fot. materiały prasowe Muzeum Gdańska)

wtorek,

19 maja 2020

17:16

Zostań... eksponatem i wygraj nagrody. Muzeum Gdańska organizuje kreatywny konkurs

Od kilku tygodni instytucje muzealne na całym świecie, które musiały zostać zamknięte na czas pandemii, proponują internautom zabawę polegającą na odtwarzaniu scen ze znanych obrazów i publikowaniu wykonanych zdjęć w sieci pod hashtagiem #BetweenArtandQuarantine. Do udziału w lokalnej odsłonie tej akcji zachęca teraz Muzeum Gdańska. To bajecznie proste – wystarczy komputer, aparat fotograficzny lub telefon komórkowy, dostęp do internetu i... ciekawy pomysł.
- W zabawie Muzeum Gdańska nie chodzi o to, ażeby odwoływać się do znanych dzieł europejskich malarzy, ale o to, żeby sięgnąć do dziedzictwa naszego miasta. W tym celu oddajemy państwu 6 700 kopii cyfrowych zabytków związanych z historią Gdańska. Te zdjęcia ilustrują życie codzienne gdańszczan, zarówno tych żyjących w XIX wieku, jak i tych żyjących po 1945 roku. Zdjęcia pokazujące ludzi przy pracy, ludzi spacerujących po mieście, ludzi wykonujących jakieś czynności, np. odgruzowujących Gdańsk mogą zostać twórczo przerobione przez państwa na potrzeby konkursu – powiedział Radiu Gdańsk Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w zabawie? Wystarczy pobrać interesującą nas fotografię ze strony dziedzictwo-gdansk.pl, następnie odtworzyć scenę ze zdjęcia i umieścić ją na swoim profilu facebookowym z hashtagiem #‎BetweenArtandQuarantine i oznaczeniem @muzeumgdansk. Dobrze dla porównania pokazać również oryginał. Dla autorów najlepszych prac muzeum przewidziało nagrody.

Nie tylko Muzeum Gdańska zachęca do odtwarzania scen z życia przed lat uwiecznionych na zdjęciach i obrazach. Podobną zabawę proponuje także Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Posłuchaj rozmowy Daniela Wojciechowskiego z Andrzejem Gierszewskim z Muzeum Gdańska:


 

Daniel Wojciechowski/am