Kultura
W poniedziałek, wtorek i środę w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna wystąpią wybitni pianiści: Adam Kałduński (poniedziałek) Adam Makowicz (wtorek) i Piotr Pawlak (środa) (Fot. Archiwum prywatne)

sobota,

16 maja 2020

07:24

Potrójna dawka koncertów na antenie Radia Gdańsk. Wystąpią wybitni pianiści: Adam Kałduński, Adam Makowicz i Piotr Pawlak

Trzy dni koncertów w Radiu Gdańsk w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego już w przyszłym tygodniu. W poniedziałek, wtorek i środę w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna wystąpią wybitni pianiści: Adam Kałduński (poniedziałek), Adam Makowicz (wtorek) i Piotr Pawlak (środa). Niestety, na koncerty nie można przyjść fizycznie, ale będziemy mogli wziąć w nich udział online dzięki transmisji na naszej stronie internetowej.

Koncerty w poniedziałek, wtorek i środę rozpoczną się po 19:00.

ADAM KAŁDUŃSKI

Adam Kałduński pochodzi z Gdańska. W 2015 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, w klasie fortepianu Mariusza Trzebniaka. Obecnie kształci się w bydgoskiej Akademii Muzycznej - pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń, a w latach 2016-2019 uczył się również w klasie Jerzego Sulikowskiego. Jest zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019). Na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020) zdobył II nagrodę ex aequo, tym samym uzyskując kwalifikację do Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w październiku 2020 r. bez eliminacji. Pianista chętnie występuje solo, jak i kameralnie. Ze szczególną pasją wykonuje muzykę Fryderyka Chopina. Podczas jego koncertu usłyszymy dzieła tego twórcy, ale także utwory Ludwiga van Beethovena czy Ignacego Jana Paderewskiego.

ADAM MAKOWICZ

Adam Makowicz urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 z rodzicami wrócił do Polski. Choć rodzice marzyli o karierze klasycznego pianisty dla syna, 15-letniego Adama porwał jednak jazz, którego uczył się słuchając programu radiowego "Music USA-Jazz Hour" legendarnego popularyzatora muzyki jazzowej Willisa Conovera. Poza utworami czysto jazzowymi ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym „nasiąkł” w młodości, jak sam mówi, i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. W USA Adam wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi. W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Podczas występu na naszej antenie przedstawi utwory między innymi z płyty Swinging Ivories.

PIOTR PAWLAK

Piotr Pawlak kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Gruzji, Danii, Belgii, Czechach, Austrii oraz w wielu miastach Polski, a w październiku 2019 odbył tournée po Chinach. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zdobył m. in. I nagrodę i nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016) i nie tylko. Fryderyk Chopin, César Franck i Maurice Ravel - muzykę tych twórców usłyszymy w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w wykonaniu Piotra Pawlaka.

Zapraszamy przed radioodbiorniki w poniedziałek, wtorek i środę po 19:00. Koncertów będzie można posłuchać >>> TUTAJ.


Partnerem transmisji z koncertów jest Grupa Zdunek.

RG