Kultura
8 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (fot. Pixabay)

piątek,

08 maja 2020

15:08

Ósmy maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Sprawdziliśmy, od kiedy i na jakich zasadach wypożyczymy książki

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przypada 8 maja. Od lat święto stanowi początek Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, zorganizowany został w internecie. Jak przedstawia się aktualna sytuacja w tych instytucjach kultury, głównie w Trójmieście? Od kiedy i na jakich zasadach możemy je odwiedzać?

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek pierwszy raz obchodzono w 1985 roku. Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich połączyło ten dzień z ogólnopolską akcją Tygodnia Bibliotek. W tym roku epidemia koronawirusa zmusiła do zmiany planów i odwołania wydarzeń. Świętowanie odbywa się online pod hasłem "Zasmakuj w bibliotece". Najważniejszym elementem obchodów jest z pewnością dla czytelników informacja, od kiedy mogą wypożyczać książki.

Zgodnie z rozporządzeniem rządowym biblioteki - podobnie jak muzea, galerie czy księgarnie - mogły od 4 maja rozpocząć działalność. Jak podkreślał minister kultury prof. Piotr Gliński, zdjęcie zakazu działalności tych instytucji nie oznacza jednak nakazu ich otwarcia. Bibliotekarze muszą dostosować swoje obiekty do wytycznych, dotyczących funkcjonowania w czasie epidemii.

BIBLIOTEKA W SOPOCIE JUŻ DZIAŁA

W Trójmieście najszybciej zareagowali bibliotekarze z Sopotu. Już 6 maja otworzyli dla czytelników Sopotekę i Filię Broadway. Z powodu ryzyka zarażenia koronawirusem w filiach Biblioteki Sopockiej ograniczono wolny dostęp do księgozbiorów oraz innych przestrzeni. Można poruszać się wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez taśmy. Czytelnicy proszeni są o umawianie każdej wizyty telefonicznie i ograniczenie się tylko do niezbędnych odwiedzin.

- W przypadku wątpliwości, że podjęte przez nas działania niewystarczająco zabezpieczają aństwa przed wirusem, prosimy o zwrot książek i powstrzymanie się przed wyborem i wypożyczeniem nowej lektury - apelują sopoccy bibliotekarze.

BIBLIOTEKA W GDYNI OGŁOSIŁA DATĘ OTWARCIA

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni poinformowała w piątek, że ponownie otworzy filie dla użytkowników 14 maja o godz. 12:00. I tu wprowadzone zostaną nowe zasady obsługi oraz krótsze godziny działania z przerwą na dezynfekcję. - Wiele obostrzeń stoi w sprzeczności z naszą ideą biblioteki jako miejsca przyjaznego i otwartego. Obecna sytuacja nie pozostawia nam jednak wyjścia. Musimy wspólnie przejść przez ten trudny czas - mówi Natalia Gromow, dyrektor gdyńskiej biblioteki.  

Czytelnicy w Gdyni nie będą mogli poruszać się między regałami. W każdej filii powstaną dwa osobne stanowiska - do zwrotu i wypożyczenia książek - gdzie bibliotekarze będą obsługiwać użytkowników. Każdemu zapewnione zostaną środki dezynfekcyjne. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności, a także o przychodzeniu w maseczkach i rękawiczkach ochronnych. Zamówienia cały czas można też składać telefonicznie i online, aby możliwie ograniczyć kontakt z ludźmi.

W BIBLIOTECE W GDAŃSKU TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA

Pozytywną opinię sanepidu otrzymała również Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Jak informuje Zuzanna Gajewska z gdańskiego magistratu, Biblioteka Manhattan oraz Biblioteka Główna zostaną otwarte już 12 maja, a pozostałe filie najpóźniej do 18 maja. I tu czytelnicy nie będą mieli swobodnego dostępu do księgozbioru.

- Cały czas (oczywiście, zamaskowani i w rękawiczkach) przygotowujemy nasze filie i zbiory do bezpiecznego wypożyczania. Montujemy ekrany ochronne, wyznaczamy bezpieczne odległości od lady, wydzielamy miejsca, w którym książki będą przechodzić kwarantannę - piszą gdańscy bibliotekarze, zapewniając, że nabyli liczne nowości, które już tylko czekają na wypożyczenie.   

Czas do otwarcia ma uprzyjemnić kreatywny konkurs organizowany online. Przez cały Tydzień Bibliotek czytelnicy mogą brać udział w książkowej wersji zabawy Between Art and Quarantine. Polega ona na wybraniu jednej z ulubionych książek i zrobieniu jej zdjęcia, a następnie odtworzeniu we własnym zakresie tego, co znajduje się na okładce. Najciekawsze interpretacje zostaną nagrodzone bibliotecznymi gadżetami.

 

Artur Maszota