Kultura
Chórzyści z Politechniki Gdańskiej zaśpiewali w wirtualnej katedrze (fot. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej)

czwartek,

07 maja 2020

19:52

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej zaśpiewał w wirtualnej katedrze. Poczujemy się jak podczas koncertu na żywo

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pomimo pandemii nie zaprzestał działalności. Artyści przenieśli działalność do internetu i dali występ w wirtualnej katedrze. Jest to pierwsze zdalne, czyli wykonane w domach i sklejone w całość, nagranie w technologii 360 w Polsce i Europie, a drugie na świecie.


W nagraniu chórzyści, którzy rejestrowali swoje głosy w domach, utworzyli krąg, aby lepiej ukazać polifonię i wzajemne przenikanie się tematów. W ten sposób cała sfera wokół słuchacza jest zagospodarowana dźwiękiem. Dla uchwycenia pełni efektu warto zatem wysłuchać utworu w słuchawkach. Możliwość obracania wyświetlanym obrazem pomaga jeszcze bardziej wzmocnić wrażenie.

Jest to pierwsze nagranie z obrazem i dźwiękiem 360 na Pomorzu, pierwsze chóralne nagranie 360 w Polsce, i pierwsze na świecie zdalne nagranie 360 w wirtualnej rzeczywistości.

PRAWDZIWY WYSTĘP W WIRTUALNEJ KATEDRZE

Na potrzeby nagrania stworzono prawdziwie wirtualną katedrę. Zaprojektowano akustykę pomieszczenia, uwzględniając jego rozmiar i pogłosowość. Możemy więc poczuć się jak podczas koncertu na żywo wykonywanego w zabytkowej świątyni. 

WZÓR RENESANSOWEJ POLIFONII

Nagrania powstało pod artystycznym kierunkiem dyrygenta chóru, prof. Mariusza Mroza. Artyści zaprezentowali utwór "Sicut Cervus", który jest dziełem mistrza Giovanniego Pierluigi da Palestriny. Został on publikowany w 1604 roku i uchodzi za wzór renesansowej polifonii, wyrażającej tęsknotę duchową.

 

 

 

POPRZEDNIE NAGRANIE CHÓRU

"Sicut Cervus" nie jest pierwszym wirtualnym wykonaniem Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Dwa tygodnie temu udostępniono cover nagrania "You Raise Me Up" autorstwa duetu Secret Garden, które do tej pory osiągnęło ponad 4 700 wyświetleń.

 

 

KOLEJNY PROJEKT W DRODZE

Artyści pracują teraz nad kolejnym przedsięwzięciem, którym będzie Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik, złożony z reprezentantów czternastu uczelni. Wspólnie zarejestrują kompozycję Juliusza Łuciuka "O ziemio polska", do której słowa zostały zaczerpnięte z powitalnego przemówienia wygłoszonego przez św. Jana Pawła II na lotnisku Okęcie w 1987 roku. Publikacja nagrania zapowiedziana jest na 18 maja 2020 roku, w stulecie urodzin papieża.

am