Kultura
W tym roku festiwal Globaltica się nie odbędzie (fot. Facebook/Globaltica)

wtorek,

05 maja 2020

13:56

Gdyński festiwal Globaltica oficjalnie odwołany. Kolejna edycja odbędzie się w przyszłym roku

Organizatorzy odbywającego się co roku w gdyńskim parku Kolibki Festiwalu Kultur Świata Globaltica oficjalnie poinformowali o odwołaniu tegorocznej edycji imprezy, która planowana była na koniec lipca. Wydarzenie odbędzie się za rok.


– Biorąc pod uwagę panującą obecnie sytuację epidemiczną w Polsce i na świecie, prognozy dotyczące jej rozwoju, restrykcje obowiązujące zarówno obywateli jak i wszelkie podmioty, ograniczenia przemieszczania się – szczególnie w ruchu międzynarodowym, czyli w efekcie brak możliwości sprowadzenia artystów z innych krajów – oraz nieznany termin zniesienia zakazu organizowania i uczestniczenia w imprezach masowych, z wielkim żalem zdecydowaliśmy o odwołaniu festiwalu kultur świata Globaltica w roku 2020 – napisał w oświadczeniu dyrektor artystyczny festiwalu, Piotr Pucyło.

JEDYNY SŁUSZNY KROK

Festiwal organizowany jest w Gdyni nieprzerwanie od pierwszej edycji w 2005 roku. Organizatorzy tłumaczą, że długo zwlekali z decyzją, licząc, że sytuacja pozwoli miłośnikom muzyki etnicznej i kultur z całego świata spotkać się w lipcu w parku Kolibki. W końcu trzeba było jednak poczynić bolesny, ale – jak sami podkreślają – jedyny słuszny krok w trosce bezpieczeństwo uczestników, artystów, wolontariuszy i wszystkich pracujących przy organizacji imprezy.

SPOTKAMY SIĘ NA GLOBALTICE W 2021 ROKU

– Niezmiernie trudno wyobrazić nam sobie gdyńskie lato bez Globaltiki, ale każdy z nas doskonale wie, że tegoroczne lato będzie wyjątkowe i że zabraknie w nim większości imprez kulturalnych, nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. Z nadzieją i radością patrzymy jednak w przyszłość, bo wiemy, że spotkamy się z Wami ponownie w parku Kolibki w lipcu 2021 roku – dodał Piotr Pucyło.

PIENIĄDZE ZA BILETY ZOSTANĄ ZWRÓCONE

Organizatorzy poinformowali, że wszystkie osoby, które zakupiły bilety i karnety, otrzymają zwrot pieniędzy. Nie przewidziano możliwości przesunięcia karnetów na przyszłoroczną edycję festiwalu. Globaltica nie znika z sieci i zapowiada atrakcje, z których będzie można skorzystać w internecie.

To już kolejny festiwal w Trójmieście, który oficjalnie odwołał tegoroczną edycję wydarzenia. W ubiegłym tygodniu taką samą decyzję ogłosili organizatorzy Open'era.

Artur Maszota