Kultura
Muzeum Gdańska zaprasza do wysłuchania online koncertów na carillonie (fot. Muzeum Gdańska)

wtorek,

07 kwietnia 2020

16:10

Dzwony wieżowe zabrzmią w twoim domu. Muzeum Gdańska organizuje serię koncertów online na caril­lonie


Co można zrobić w domu, gdy nie wolno wychodzić na świecie powietrze? Poza standardowymi rozrywkami, jak czytanie książek, granie w gry czy oglądanie filmów, warto wybrać się na koncert. W tym konkretnym przypadku to instrument i wykonawca pojawią się u nas. Oczywiście wirtualnie.

W Polsce istnieją trzy carillony koncertowe, wszystkie znajdują się w Gdańsku. Muzeum miasta postanowiło ucieszyć melomanów koncertami na tym niezwykłym instrumencie. Występy odbywają się regularnie na wieży Ratusza Głównego. Nie musimy jednak wybierać się do miasta, żeby usłyszeć utwory odgrywane na kilkudziesięciu dzwonach zawieszonych wysoko ponad naszymi głowami. Dzięki internetowi muzyka w wykonaniu gdańskiej artystki Moniki Kaźmierczak zagości bezpośrednio w naszym domu. Mało tego, będziemy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca carillonisty, w jaki sposób zbudowany jest instrument i jak się na nim gra.

KIEDY POSŁUCHASZ KONCERTU

Koncerty odbywają się w każdy pią­tek o godz. 17 i sobotę o godz. 12:05. Można ich wysłuchać online na facebookowym profilu "Caril­lony Gdań­skie – Muzeum Gdań­ska". Wyjątkiem jest najbliższy, świąteczny piątek, ale za to czeka nas niedzielny koncert wielkanocny. Szczegółowy program koncertów dostępny jest TUTAJ.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU

Daniel Wojciechowski/am