Kultura
W studiu Radia Gdańsk wystąpił Szymon Nehring (fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

sobota,

04 kwietnia 2020

21:00

#Pamięć - Katyń 1940/Smoleńsk 2010. Wzruszający koncert fortepianowy Szymona Nehringa w studiu Radia Gdańsk i premiera wyjątkowego wydawnictwa

W studiu koncertowym Radia Gdańsk wystąpił polski wirtuoz młodego pokolenia Szymon Nehring. Po jego poruszającym występie zaprezentowano fragmenty płyty #Pamięć - Katyń 1940/Smoleńsk 2010. To wydawnictwo poświęcone pamięci Polaków, którzy zginęli w Katyniu i Smoleńsku, wydane w 80. i 10. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. 

- 10 kwietnia to dla Polski bardzo bolesna rocznica. Tego dnia w 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Mackiewicz-Kaczyńską, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, politycy, urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego, duchowni, działacze społeczni. Przedstawiciele elity państwa polskiego, reprezentujący wszystkie opcje ideowe i polityczne. Zginęli na służbie, chcąc oddać hołd tysiącom polskich oficerów, żołnierzy i policjantów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w ramach Zbrodni Katyńskiej. Zginęli, ponieważ żywa była w nich narodowa pamięć. Pielęgnowanie tej pamięci jest również obowiązkiem nas wszystkich, w tym mediów narodowych, realizujących misję publiczną. Katyń 1940 i Smoleńsk 2010. Te dwie daty zostały połączone daniną polskiej krwi na "nieludzkiej ziemi". W ich 80. i 10. rocznicę zapraszamy do wspólnego wysłuchania koncertu, wyjątkowego, muzycznego memento i hołdu dla tych, którzy zginęli - mówił przed rozpoczęciem koncertu prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki.

MISTRZOWSKI KONCERT W RADIU GDAŃSK

Choć w studiu im. Janusza Hajduna tego wieczoru nie mogła pojawić się publiczność, przed radioodbiornikami i ekranami komputerów zgromadziło się wielu melomanów. Utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego wykonywał bowiem Szymon Nehring, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zwycięzca XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie. 


Młody mistrz zachwycił. Najpierw wybrzmiały Nokturn op. 16 nr 4, Krakowiak fantastyczny op. 16 nr 6 i Menuet op. 14 nr 1 Paderewskiego. W drugiej części usłyszeć można było Polonez fantazja As op. 61, Nokturn Es-dur op. 55, Impromptu Ges-dur op. 51, Walc As-dur op. 64 i Ballada f-moll op. 52 Chopina. 

NIEZWYKŁE WYDAWNICTWO

Po koncercie w specjalnej audycji zaprezentowane zostały fragmenty pamiątkowego wydawnictwa opartego na audycjach archiwalnych Radia Gdańsk. Dwie 70-minutowe płyty to fascynujący zbiór reportaży oraz dokumentów, dedykowanych pamięci rodaków, którzy zginęli za wolną Polskę w 1940 i 2010 roku. W niezwykły sposób, słowami bliskich i przyjaciół nagranymi przed dziesięciu laty, przypomnimy związanych z Pomorzem: Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i małżonkę prezydenta Marię Mackiewicz-Kaczyńską, Przemysława Gosiewskiego, Izabelę Jarugę-Nowacką, admirała Andrzeja Karwetę, Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego, Annę Walentynowicz. Przypomnimy ich idee oraz zaangażowanie w sprawy międzynarodowe, polskie i pomorskie. Wskazujemy zagadnienia życia politycznego i społecznego, którym poświęcali czas i uwagę. Spoglądamy na ich życie i dokonania jak na źródło, z którego nadal możemy czerpać.

Materiały na płycie pochodzą ze zbiorów archiwalnych Radia Gdańsk. W publikacji wykorzystano fragmenty reportaży i dokumentów zrealizowanych po katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 r. przez Annę Rębas, Magdalenę Lipkę, Hannę Wilczyńską-Toczko, Marka Lesińskiego i Dominika Sowę.

Okładka - front - tył

Pierwsza płyta poświęcona jest wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem. Na drugim krążku zebrano audycje poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu, przygotowane i emitowane przez Radio Gdańsk w 2018 roku w ramach cyklu "Lech Kaczyński - Zainspirowany Niepodległością". W poszczególnych audycjach prezydenta wspominają jego przyjaciele i współpracownicy: Anna Fotyga, Maciej Łopiński i Krzysztof Wyszkowski.

plyty

Organizatorem koncertu i wydawcą płyty #Pamięć - Katyń 1940/Smoleńsk 2010 jest Radio Gdańsk. Partnerami wydarzenia są Muzeum II Wojny Światowej, właściciel marki Lotto - Totalizator Sportowy oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Koncert oraz promocja płyty odbyły się pod patronatem honorowym wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

 

RG


Zobacz Galerię