Kultura
To wszystko znajdziesz na radiogdansk.pl. Oczywiście zachęcamy również do słuchania nas na żywo! (fot. pixabay.com/Radio Gdańsk)

piątek,

20 marca 2020

17:47

Radio Gdańsk - zastrzyk kultury w czasie epidemii. Posłuchaj reportaży, powieści i autorskich audycji

Kultura w epidemii. Radio Gdańsk zaprasza do przeglądania nowych i archiwalnych materiałów dostępnych na radiogdansk.pl. Na naszej stronie można znaleźć radiowe reportaże, które zdobyły uznanie w całym kraju, czytane przez najlepszych lektorów książki, wywiady z artystami oraz dziesiątki archiwalnych audycji dotyczących muzyki, kinematografii czy poezji.

Każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia, oderwania się od kolejnych fal stresujących wiadomości i zaspokojenia potrzeb związanych z kulturą. W dobie zamkniętych kin, teatrów, sal koncertowych mamy dla Państwa coś szczególnego - radiowe reportaże. Dzięki nim można poznać niesamowite historie ludzi z krwi i kości, a te są niejednokrotnie o wiele bardziej przejmujące niż telewizyjne seriale.REPORTAŻ

Reportaż jest formą sztuki radiowej, gdzie wszystko namalowane jest dźwiękiem. Można zwyczajnie nagrać ludzki głos, ale oddanie emocji, głębi odwiedzanej przez reportażystę przestrzeni, w której toczą się losy bohatera, to umiejętność, którą na najwyższym poziomie posiada niewiele osób w naszym kraju.

My możemy pochwalić się sukcesami naszych kolegów i koleżanek, którzy zdobywali nagrody prestiżowych konkursów i od lat tworzą formy, które w komercyjnych stacjach nie mają już racji bytu.

Odwiedź Manufakturę reportażu Radia Gdańsk >>> TUTAJ.


SŁUCHOWISKO

Radiowy dramat podobny jest do tych wystawianych na scenie, jego twórcy muszą jednak ograniczyć się do słów i dźwięku, umiejętnie pobudzając wyobraźnię słuchacza. Inaczej niż w reportażu, gdzie zebrany materiał zostaje uformowany w strukturę dzieła, tu aktorzy dostają scenariusz, a ten jest formą napisaną od początku pod medium radia, będą niejednokrotnie adaptacją utworów literackich.

Ze znajdujących się w naszych archiwach słuchowisk polecamy emitowaną pod koniec ubiegłego roku opowieść "Zabójcy z urzędu" opartą na historii księdza Jerzego Popiełuszki. Słuchowisko z udziałem aktorów Teatru Wybrzeże, Teatru Muzycznego oraz Teatru Miejskiego w Gdyni, którego autorem jest Zbigniew Branach, a reżyserem Henryk Rozen dostępne jest >>> TUTAJ.

Specjalne słuchowisko w Radiu Gdańsk. Stacje Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim lektorzy nagrali u siebie w domach >>> TUTAJ.

Nagrodzone słuchowisko Iwony Borawskiej "Wątpliwości profesora Carscena" na podstawie tekstu Grzegorza Borosa >>> TUTAJ.POWIEŚĆ RADIOWA

Książki są jak czary. Przenoszą do światów malowanych wyobraźnią, do czasów, które minęły, do miejsc, w których wydarzały się rzeczy wielkie. Pozwalają spojrzeć cudzymi oczami, zagłębić się w detale, których nie da się zawrzeć w produkcjach kinowych czy telewizyjnych.

 

Radiowe powieści w odcinkach mają wielu miłośników. I tę zaletę, że można ich słuchać także wtedy, gdy krzątamy się w domu lub prowadzimy samochód. Są dostępne na stronie internetowej, gotowe do odtwarzania wtedy, kiedy tego chcemy. Oto niektóre z dostępnych pozycji:

"Moja Solidarność. Fakty, zdrady i nadzieje" Andrzeja Michałowskiego >>> TUTAJ.
"Gorzka pomarańcza" Nadii Hamid >>>TUTAJ.
"Niedomówienia" Anny Sakowicz >>> TUTAJ.KULTURA I SZTUKA

Radio Gdańsk to nie tylko najnowsze wiadomości z regionu, to także autorskie audycje muzyczne i kulturalne. W studiu toczą się rozmowy dotyczące produkcji kinowych i teatralnych czy powstawania płyt. Usłyszeć można swoich ulubionych muzyków, autorów, organizatorów przedsięwzięć artystycznych. Niejednokrotnie wyjawiają tajemnice, których nie usłyszycie nigdzie indziej. Oto niektóre ze zarchiwizowanych audycji kulturalnych na radiogdansk.pl:

 
Podwieczorek mistrzów (audycja, do której zapraszani są ludzie sukcesu z różnych dziedzin) >>> TUTAJ.
Zakręceni wokół sztuki (rozmowy z ludźmi o szerokich pasjach i zamiłowaniu do sztuki) >>> TUTAJ.
Salon artystyczny (audycja poświęcona wydarzeniom kulturalnym na Pomorzu) >>> TUTAJ.
Tajemnice Pomorza (zagadkowe i zaskakujące miejsca z historią oraz tajemnice przeszłości naszego regionu) >>> TUTAJ.
Sobota cafe (rozmowy z artystami o sztuce i życiu) >>> TUTAJ.
Po pierwsze wiersze (audycja o poezji) >>> TUTAJ.
Co za Historia (audycja historyczna) >>> TUTAJ.DŹWIĘKOWY SKARBIEC RADIA GDAŃSK

 

W tym wyjątkowym okresie przypominamy słuchaczom dźwiękowe skarby, które skrywa nasze archiwum. Oprowadzamy po nim w każdą środę o godzinie 22:30 na antenie Radia Gdańsk. Wizyty w skarbcu będzie można sobie przypomnieć i odsłuchać ich ponownie na naszej stronie internetowej.

Kapitan żeglugi wielkiej i nauczyciel pokoleń marynarzy - Karol Olgierd Borchardt >>> POSŁUCHAJ.
Sentymentalny powrót do wywiadu z Ireną Jarocką >>> POSŁUCHAJ.
Była autorką najchętniej czytaną w Polsce, napisała ponad 700 utworów - Stanisława Fleszarowa-Muskat >>> POSŁUCHAJ.


 

HISTORIA NAJNOWSZA

Audycje historyczne Radia Gdańsk w dużej części dotyczą historii najnowszej, która dla Pomorza była wyjątkowo burzliwa. Dzięki zaangażowaniu dziennikarzy, reportażystów i świadków, powstały serie szczególne, dotyczące wydarzeń, które odmieniły nie tylko losy Polski, ale także świata. Od dążeń niepodległościowych, do strajków robotniczych i zawiązania się „Solidarności”. To opowieści o buncie przeciwko mocarstwom, o walce z opresyjnym systemem, o losach ludzi, których upór determinowały wartości i ideały, za które gotowi byli zapłacić utratą wolności, a nierzadko życiem.

Pomorzanie polskiej niepodległości >>> TUTAJ.
Lech Kaczyński – Zainspirowany Niepodległością >>> TUTAJ.
Oni wywołali lawinę, czyli od „Solidarności” do wolnej Polski >>> TUTAJ.SŁUCHAJ CODZIENNIE, NA ŻYWO

Oczywiście zachęcamy do słuchania nas na żywo. Od godziny 19 trwa Muzyczna strefa Radia Gdańsk, w czasie której prowadzone są audycje autorskie, nowe odcinki radiowej powieści emitowane są o 20:50, o 21:30 rozpoczyna się Strefa kulturalna Radia Gdańsk, a w niej reportaże, rozmowy o sztuce i historii. Późne wieczory i noc to znów czas na muzykę i ciekawostki z nią związane. Zapraszamy, z nami nie będziecie się nudzić.

>>>SŁUCHAJ RADIA GDAŃSK ONLINE <<<

 

Rocznica Zbrodni Katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem. 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Słuchaj i oglądaj na żywo!

 Więcej o muzyce >>> TUTAJ.

 

Kultura i rozrywka na Pomorzu >>> TUTAJ.

Ramówka Radia Gdańsk, słuchaj ulubionych audycji >>> TUTAJ.


Piotr Puchalski