Kultura
Aktorzy grający w spektaklu "Trzech Muszkieterów" (Fot. Joanna Siercha/Teatr Miejski w Gdyni)

piątek,

14 lutego 2020

07:31

Spektakl "Trzej Muszkieterowie" w Teatrze Miejskim w Gdyni. Dzień po premierze zobaczą go nasi słuchacze [KULTURALNY WEEKEND]

Prezent walentynkowy Radia Gdańsk dla słuchaczy! Od 14 lutego można zdobyć podwójne, bezpłatne zaproszenia na "Trzech Muszkieterów" w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Premiera odbędzie się 22 lutego, a 23 lutego przedstawienie zobaczą nasi słuchacze. Będzie to już 25. Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk.

HISTORIA NIECO STARSZEGO D' ARTAGNANA

Sztukę na podstawie powieści Aleksandra Dumas napisała Marta Guśniowska. - Zachowujemy losy D' Artagnana z pierwszej części, czyli wyruszenie z domu, próba wstąpienia do muszkieterów, historia z naszyjnikiem - mówi reżyser Rafał Szumski. - Natomiast Marta Guśniowska dokonała pewnych przesunięć. Trzej muszkieterowie nie są w kwiecie wieku, tylko są już na emeryturze. Natomiast D' Artagnan nie jest nastolatkiem, tylko ma ponad 30 lat.

- To już dojrzały mężczyzna, którego rodzice chcą się już pozbyć z domu. Nakłaniają go, żeby wziął się za siebie i za swoje życie - dodaje Maciej Wizner, który zagra D' Artagnana. Wyjaśnia, że w tej sztuce powieść Dumas jest pretekstem do poruszenia różnych tematów, czasem zabawnych, czasem refleksyjnych.

KOMEDIA, ALE NIE FARSA

Reżyser podkreśla, że spektakl nie będzie musicalem, choć będzie przedstawieniem muzycznym, w którym ważny jest rytm. - Nazywam ten spektakl "spektaklem cytatem". Staramy się łamać konwencje, jeśli chodzi o konstruowanie tego świata i jego dramaturgię. I tak samo jest z muzyką. Bierzemy cytaty ze znanych utworów, które łamiemy i przerabiamy po swojemu - dodaje Rafał Szumski.

Literatura spod znaku "płaszcza i szpady" to często komedia. - W teatrze komedia kojarzy się z farsą. Ale my nie robimy farsy. Moją inspiracją są filmy Stevena Spielberga i George`a Lucasa, ale jednocześnie Mela Brooksa - wyjaśnia reżyser.

15 AKTORÓW NA SCENIE

W spektaklu zagra większość zespołu aktorskiego Teatru Miejskiego w Gdyni. Atos, Portos i Aramis to Grzegorz Wolf, Maciej Sykała i Mariusz Żarnecki. Kardynała zagra Dariusz Szymaniak, Konstancję Marta Kadłub, Królową Monika Babicka.

Muzykę do spektaklu przygotowali Daniel Malchar i Kamil Malchar, scenografię i kostiumy Aleksandra Grabowska. Autorem choreografii jest Aleksander Kopański, który zapewnia, że nie zabraknie pojedynków z szpadami w dłoniach.

25. KULTURALNY WEEKEND Z RADIEM GDAŃSK

"Trzej Muszkieterowie" to 25. spektakl, który zostanie pokazany w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk. Nasi widzowie byli już z nami nie tylko w Teatrze Miejskim w Gdyni, ale także w Operze Bałtyckiej, Teatrze Miniatura w Gdańsku, Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku i Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku.


Marzena Bakowska/dr