Kultura
Czasopismo powstało głównie z myślą o debiutujących autorach (Fot. Pixabay)

piątek,

07 lutego 2020

11:00

To będzie wielka szansa dla młodych twórców. "Strona Czynna", czyli nowy kwartalnik literacki powstał w Trójmieście

Poezja, proza, grafika i wszelkie formy okołoliterackie znajdą się w nowym kwartalniku "Strona Czynna". Czasopismo powstało głównie z myślą o debiutujących autorach. Nowy periodyk jest również odpowiedzią na deficyt młodej literatury przede wszystkim na Pomorzu.

- Zauważyliśmy, że nie ma młodoliterackiego czasopisma, które wspiera młodą kulturę, nie tylko młodą metrykalnie, ale też jeśli chodzi o treść i formę. Chcieliśmy trochę temu zaradzić, wyciągnąć pomocną dłoń do osób, które chciałyby zadebiutować. Wiemy, jak ciężko jest przebrnąć przez niektóre redakcje, które są na rynku od wielu lat i cieszą się dużym zainteresowaniem - mówił Kamil Galus, członek redakcji.

 

 


CO W KWARTALNIKU?

W "Stronie Czynnej" znajdzie się poezja, proza, wywiady z autorami, krytyka literacka i strona wolna. - To dział powołany przez nas do życia, w którym będziemy publikować grafiki, okołoliterackie formy i wszystko, co ze sztuką może mieć wspólnego - dodał Kamil Galus.

NABÓR

W pierwszym numerze przeczytamy przede wszystkim teksty młodych autorów, ale nie zabraknie też utworów znanych twórców. - Wśród znanych znajdą się: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Patrycja Sikora czy Tomek Bąk. Musieliśmy zadecydować, kto spośród autorów spełnia nasze kryteria. Mamy trzynaścioro poetów, siedmioro prozaików, ośmioro twórców, którzy wymykają się konwencji literackiej. Są też dwa teksty krytyczne - zaznaczył Iwo Sadecki, redaktor "Strony Czynnej". W pierwszym numerze zadebiutują między innymi Ula Sikora i Witold Pozorski.

Aby publikować w "Stronie Czynnej", wystarczy być przede wszystkim otwartym. - Trzeba czytać dużo literatury młodej, głównie współczesnej, nie zamykać się na ramy, ale i nie bać się banałów - dodał Kamil Galus.

"Strona Czynna" póki co powstaje jako kwartalnik online, choć są plany, by w przyszłości czasopismo pojawiło się w wersji papierowej.  Redakcja liczy sześć osób. W jej skład wchodzą: Kamil Galus, Iwo Sadecki, Patryk Zimny, Przemysław Szczygieł, Piotr Borkowicz i Julia Boros (oprawa graficzna).

 

Czasopismo będzie dostępne >>> TUTAJ od niedzieli.


POSŁUCHAJ MATERIAŁU:

Patrycja Oryl