Kultura
W muzyczną podróż zabrał nas Polski Chór Kameralny pod batutą dyrektora Jana Łukaszewskiego (Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)

sobota,

01 lutego 2020

20:47

Polski Chór Kameralny uczcił 100. rocznicę zaślubin Rzeczypospolitej z morzem. Wyjątkowy koncert w Muzeum II Wojny Światowej

100 lat temu generał Józef Haller, wjeżdżając konno w morze, wrzucił do wody jeden z dwóch pierścieni podarowanych mu przez Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Tak wyglądał symboliczny moment powrotu Rzeczypospolitej po ponad 123 latach zaborów nad Bałtyk. A 1 lutego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wyjątkowym koncertem uczczono zaślubiny Polski z morzem. W muzyczną podróż zabrał nas Polski Chór Kameralny pod batutą dyrektora Jana Łukaszewskiego.

Zaślubiny Polski z morzem miały miejsce 10 lutego 1920 r. - Postanowiliśmy uczcić tę rocznicę nieco wcześniej, 1 lutego. Wszystkie utwory są związane z morzem, miłością do morza, zostały napisane przez wspaniałych kompozytorów do polskiej poezji - mówił Jan Łukaszewski.

W trakcie koncertu usłyszeliśmy m.in. pieśni: "Pomorski szumi wiatr Henryka Jabłońskiego", "Suita kaszubska" Anny Rocławskiej-Musiałczyk, "Od morza jesteśmy" Leona Łukaszewskiego oraz "Ave Maris Stella" Pawła Łukaszewskiego.

- To nie jest dzień bezpośrednio związany z II wojną światową, ale z punktu widzenia historii bardzo ważny dla Polski - podkreślił Krystian Iwanow z Muzeum II Wojny Światowej

 

DSC 9157

(Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)


POLSKI CHÓR KAMERALNY

Polski Chór Kameralny należy do do światowej elity. Zespół wykonuje repertuar od muzyki a cappella, po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Chór ma na swoim koncie 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak H.M. Górecki, W. Kilar czy K. Penderecki. Współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami i dyrygentami chóralnymi. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 22 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Ostatnią nominację chór otrzymał w tym roku - za płytę Musica Sacromontana XIV - wydawnictwa DUX Recording Producers 2019.

- To szczególna płyta z polską muzyką Józefa Zeidlera, kompozytora odkrytego stosunkowo niedawno, ale działającego w XVIII w. Nazywany jest on polskim Mozartem. Bardzo się cieszymy z tej nominacji - dodał Jan Łukaszewski.

Dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, profesor sztuk muzycznych, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Występuje jako dyrygent z takimi orkiestrami jak m.in. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Academy of Ancient Music czy Venice Baroque Orchestra.

Chór wystąpił w składzie:

SOPRANY: Katarzyna Herrmann, Anna Kondek, Wiesława Łukaszewska, Dagmara Piotrowska, Sabina Szwed, Ludwika Wujtewicz

ALTY: Danuta Mackiewicz, Bożena Nadolska, Agata Sierańska, Katarzyna Wittschenbach, Klaudia Żmigordzka

TENORY: Damian Bykowski, Kacper Kłosiński, Krzysztof Pękała, Jerzy Stelmański, Lech Wittschenbach, Leszek Gołąb

BASY: Rafał Brzeziński, Mariusz Czapiewski, Andrzej Macierzyński, Sebastian Mandziej, Janusz Sierla, Krzysztof Stachowski

Koncert zorganizowali: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Polski Chór Kameralny, Miasto Gdańsk, Narodowe Centrum Kultury.

 

DSC 9141

Przed koncertem Wiktor Kamiński, dyrektor gdańskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, wręczył na ręce zastępcy dyrektora MIIWŚ w Gdańsku prof. Grzegorza Berendta okolicznościową monetę. (Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)

 

DSC 9136

(Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl)

pOr