Kultura
W repertuarze koncertu znajdą się zarówno te popularne, jak i mniej znane kolędy oraz pastorałki (Fot. Wikimedia Commons/Adrian Grycuk)

wtorek,

28 stycznia 2020

20:42

"Mazowsze" zaśpiewa kolędy w Gdańsku. Pieniądze zebrane podczas koncertu będą ofiarą na pomoc dla syryjskich dzieci

Zespół pieśni i tańca "Mazowsze" wystąpi 30 stycznia o godzinie 19 w parafii św. Teresy Benedykty na gdańskim Ujeścisku. W repertuarze charytatywnego koncertu znajdą się kolędy. Pieniądze zebrane podczas tego wydarzenia zostaną przekazane na pomoc dla dzieci w Syrii.

Kolędy i pastorałki w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry „Mazowsza”, to nastrojowe, w tradycyjnej interpretacji, wykonanie utworów znanych i lubianych. To także możliwość usłyszenia kompozycji mniej popularnych, jak chociażby „Serca ludzkie się radują” czy „Święta Panienka”. Choć opowiadają o tym samym wydarzeniu, są bardzo zróżnicowane. W jednych rozbrzmiewa rytm mazura czy oberka, w innych poloneza. W większości słychać radość, ale i zadumę.

JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH ZESPOŁÓW

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. W skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Całością dyrygował będzie Jacek Boniecki.

KONCERT

Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry zespołu "Mazowsze" odbędzie się w czwartek, 30 stycznia, w Parafii św. Teresy Benedykty na gdańskim Ujeścisku, mieszczącej się przy ulicy Wawelskiej 21. Początek wydarzenia o godz. 19. Ofiara będzie zbierana przy wejściu.


WOŁANIE DO LUDZKICH SERC

 

- Nam w kraju w tym momencie żyje się dostatnio, a każda pomoc skierowana do potrzebujących jest na wagę złota. Wstęp jest wolny, jednak każda jałmużna będzie skierowana dla rodzin w Aleppo - powiedział w rozmowie z Radiem Gdańsk ks. proboszcz Eugeniusz Stelmach. - Wyznanie jest tu rzeczą drugorzędną. Nasza patronka była przecież żydówką. Naszej misji przyświeca jeden cel i jest to pomoc człowiekowi. Bo to właśnie człowiek jest wartością.

Ksiądz proboszcz podkreśla także, że kościół św. Teresy Benedykty jest przygotowany jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa wiernych. 

rg/mazowsze.waw.pl