Kultura
Terry Jones od lat miał problemy ze zdrowiem (Fot. Wikipedia)

środa,

22 stycznia 2020

17:49

Zmarł Terry Jones, członek grupy Monty Pythona. Miał 77 lat

Terry Jones od kilkunastu lat chorował na raka jelita grubego, a ostatnio cierpiał także na postępującą demencję, której jednym z objawów były problemy z mówieniem. Zmarł 21 stycznia 2020 r. w wieku 77 lat. Informację o śmierci aktora potwierdził jego agent.

Był aktorem, reżyserem i scenarzystą, najbardziej znanym z występów grupie Monty Pythona. W latach 1969-1974 był współtwórcą komediowego programu "Latający Cyrk Monty Pythona" nadawanego w telewizji BBC. Grupa ma na swoim koncie również fabularne filmy pełnometrażowe „Monty Python i Święty Graal”, „Żywot Briana” i „Sens życia według Monty Pythona”.

Poza grupą Terry Jones był współautorem serialu komediowego „Ripping Yarns” (Klawe opowieści/Nie ma mitu bez kitu), a także reżyserem takich filmów, jak m.in. „Eryk wiking”, „O czym szumią wierzby” oraz, ostatniego w jego karierze, „Czego dusza zapragnie”.

W późniejszych latach swojej kariery był również prezenterem serii dokumentów historycznych Wyprawy krzyżowe”, „Wynalazki stare jak świat”, „Mieszkańcy średniowiecza” oraz „Gladiatorzy - brutalna prawda”. Jones wziął także udział w ostatnich wspólnych występach grupy Monty Pythona w 2014 roku w Londynie.

Piotr Bonar