Kultura
Bracia Golec podczas koncertu w Sopocie w 2012 roku (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

20 stycznia 2020

14:15

Wspólne kolędowanie z zespołem Golec uOrkiestra w kościele św. Brygidy

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, w opartych o tradycyjne instrumenty aranżacjach, po raz kolejny wybrzmią w kościele św. Brygidy. Tym razem z góralską energią zaśpiewają Golec uOrkiestra. Bożonarodzeniowe trasy koncertowe to już wieloletnia tradycja zespołu z Milówki.

- Można powiedzieć, że to stali bywalcy naszego kościoła - komentuje proboszcz parafii św. Brygidy Ludwik Kowalski. - Z "Golcami" będziemy śpiewać kolędy u stóp Bursztynowego Ołtarza. Tak jak te kolędy śpiewa się w naszych domach. One podtrzymują ducha narodowego, wzmacniają wiarę w Jezusa Chrystusa - zbawiciela wszystkich ludzi - dodaje.

Koncert zaplanowano na 26 stycznia o godzinie 17:00. Jak podkreśla ks. Ludwik Kowalski, zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Pomorza, a wejście na koncert jest darmowe.

"ZGŁĘBIANIE TAJEMNICY BETLEJEMSKIEGO ŻŁÓBKA"

Co prawda liturgicznie okres bożonarodzeniowy już się skończył, ale proboszcz gdańskiej parafii tłumaczy że, w tradycji polskiej trwa on do 2 lutego. Zdaniem ks. Ludwika Kowalskiego wierni szukają jak najwięcej okazji do wspólnego kolędowania.

- Ludzie rozglądają się za możliwością śpiewania kolęd. Rodziny spotykają się, żeby razem zaśpiewać, przychodzą do tego kościoła gdzie jest żywioł, gdzie można rozwinąć skrzydła, zaśpiewać wiele zwrotek danej kolędy. Chociaż oczywiście to postępuje i młode pokolenie nie zawsze zna kolędy, ale to jest nasze zadanie - starszych - podtrzymywać tę tradycję, która służy także zgłębieniu tajemnicy betlejemskiego żłóbka. A właściwie Jezusa Chrystusa, Boga który staje się jednym z nas, który przychodzi aby odkupić ludzi, aby wyjednać im przez swoją naukę, przez swój przykład, przez swoją męczeńską śmierć i zmartwychwstanie, szczęśliwe życie wieczne - komentuje proboszcz parafii św. Brygidy.

Ks. Ludwik Kowalski dodaje, że zorganizowanie koncertu nie byłoby możliwe bez zaangażowania sponsorów. Wspólne kolędowanie w kościele św. Brygidy sponsorują: Lotos, Energa, Port Gdynia, Port Gdańsk, Gdańska Stocznia Remontowa oraz NSZZ Solidarność.

 

rg