Kultura
Ekipa Polskiego Radia Lwów sprzed 1939 roku (Fot. Wikimeda)

piątek,

17 stycznia 2020

20:41

Jego znakiem rozpoznawalnym stały się audycje rozrywkowe. Radio Lwów skończyło 90 lat [POSŁUCHAJ]

Rozpoczęło nadawanie 15 stycznia 1930 r. Była to piąta regionalna rozgłośnia Polskiego Radia. Moc nadajnika pozwalała na odbiór w promieniu kilkunastu kilometrów.

O poziom muzyczny Radia Lwów dbał Adam Sołtys, oficer Wojska Polskiego, muzykolog z Konserwatorium Lwowskiego, kompozytor. Z rozgłośnią współpracowały też inne sławy lwowskiego życia kulturalnego – filozof Kazimierz Ajdukiewicz, znawca sztuki Leon Chwistek, pisarz Teodor Parnicki czy poeta Henryk Zbierzchowski.

"WESOŁA LWOWSKA FALA"

Znakiem rozpoznawczym Radia Lwów stały się audycje rozrywkowe, szczególnie "Wesoła Lwowska Fala". Na pomysł programu złożonego ze skeczy kabaretowych i z lwowskich piosenek wpadł Wiktor Budzyński, współtwórca kabaretów. Od 1931 r. był autorem "Wesołej Lwowskiej Niedzieli". Rok później program wydłużono i zmieniono jego tytuł. Mimo fatalnej sytuacji gospodarczej i niewielkich funduszy do tytułu udało się zaangażować popularnych lwowskich aktorów.

- Projekt był prosty, ale śmiały, jak każdy projekt młodości: kasujemy cały program niedzielny warszawski, nie bierzemy niczego ani z Warszawy, ani z żadnej innej stacji, tylko sami – słyszycie? – sami wypełniamy całą niedzielę programu radiowego. Czym? Humorem, wesołą piosenką, dowcipem, satyrą, lekką muzyką. Wyjątek stanowią naturalnie wiadomości Dziennika Radiowego, na które włączamy się do Warszawy – wspominał po trzydziestu latach na emigracji w Londynie Wiktor Budzyński.

Początkowo audycję nadawała tylko rozgłośnia lwowska. W 1933 r. fragmenty emitowała rozgłośnia w Krakowie, a potem także główna antena Polskiego Radia. Programu słuchało ok. 6 mln Polaków. W tym czasie w Polsce zarejestrowany był blisko 1 mln odbiorników.

TRADYCJA JEST KONTYNUOWANA

Od roku 1992 tradycję rozgłośni lwowskiej kontynuuje nadające w weekendy Radio Lwów, założone przez Polaków zamieszkałych w dawnym województwie lwowskim.

Posłuchaj wydania audycji Kresowy Salonik w Radiu Gdańsk, w całości poświęconego lwowskiej rozgłośni:

 

rg