Kultura
Festiwal potrwa od 20 do 25 stycznia (Fot. Pixabay)

sobota,

18 stycznia 2020

11:10

Międzynarodowy festiwal poetycki Poetica w przyszłym tygodniu w Kolonii. Wśród gości Tadeusz Dąbrowski

Spotkania autorskie i debaty z udziałem najwybitniejszych poetów. Prestiżowy festiwal poetycki Poetica odbędzie się w przyszłym tygodniu w Kolonii w Niemczech. Każda odsłona międzynarodowego wydarzenia ma swój przewodni motyw. W tym roku motto brzmi: Sztuka oporu. Jedynym polskim autorem, który weźmie udział w festiwalu będzie znany z anteny Radia Gdańsk poeta Tadeusz Dąbrowski.

- Motto będzie się odbijać w dyskusjach. Zostaną poruszone tematy wolności, sprzeciwu, oporu - zapewne w różnych kontekstach - mówi Tadeusz Dąbrowski.

AUTORZY Z CAŁEGO ŚWIATA

Do każdej edycji jest zapraszanych sześcioro lub siedmioro poetów z całego świata, znaczących reprezentantów języków i literatury. W tym roku wśród gości znaleźli się m.in. niemiecka noblistka Herta Müller, Serhij Żadan z Ukrainy, Xi Chuan z Chin czy Agi Mishol z Izraela. Tadeusz Dąbrowski jest jedynym autorem z Polski, który wystąpi podczas festiwalu.

- Każdy poeta niesie ze sobą jakąś energię, jest jakąś osobowością. Nawet jeżeli jest trudny w kontakcie, jest socjopatą, albo nic nie mówi, to zawsze takie spotkania są inspirujące. Można się sporo o sobie dowiedzieć - i w wyniku oficjalnych debat, i w wyniku rozmów w kuluarach - dodaje.

"KSIĄŻKI SPOTKAŁY SIĘ Z MIŁYM ODZEWEM"

- Mój udział w festiwalu uzasadniony jest tłumaczeniami i obecnością na tamtym rynku. Od co najmniej dziesięciu lat moje wiersze ukazują się w tamtejszych czasopismach, teraz wyłącznie w tłumaczeniu fantastycznej Renate Schmidgall, która tłumaczy też wielu innych polskich autorów - Pawła Huellego, Andrzeja Stasiuka, Adama Zagajewskiego. Ukazały się dwa duże wybory moich wierszy - "Schwarzes Quadrat auf schwarzem Grund" w 2010 roku, "Die Bäume spielen Wald w roku 2014, a także powieść "Eine Liebe in New York" w 2019 r. Wszystkie te książki spotkały się z bardzo miłym odzewem. Na festiwalu, oprócz wierszy z książek, przeczytam trochę rzeczy najnowszych, bo z Renate Schmidgall mamy sporą teczkę nowych przekładów - podkreśla poeta.

Tadeusz Dąbrowski to autor siedmiu tomów wierszy, m.in. "Czarny kwadrat" (2009) i "Środek wyrazu (2016)", powieści "Bezbronna kreska" (2016) oraz setek innych publikacji antologijnych i prasowych. Poeta tłumaczony jest na ponad dwadzieścia języków i publikuje m.in. w "The New Yorker", "Paris Review" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung", a w Polsce w magazynie "Pismo", "Odrze" czy "Toposie", którego jest współredaktorem.

JEDNO Z CZOŁOWYCH WYDARZEŃ

Jest to szósta edycja festiwalu Poetica. - To niewielki staż jak na festiwal, ale tym bardziej należy docenić starania organizatorów, że uczynili z tej imprezy jedno z czołowych wydarzeń na mapie literackiej Europy - mówi Tadeusz Dąbrowski.

Kuratorem wydarzenia jest Jan Wagner, poeta i tłumacz, laureat wielu prestiżowych nagród, w tym nawet Nagrody im. Georga Büchnera. Tłumaczy z języka angielskiego poezję amerykańską i brytyjską. Organizatorami festiwalu jest Fundacja Morfomata i Akademie für Sprache und Dichtung.

Festiwal potrwa od 20 do 25 stycznia.

 

POSŁUCHAJ MATERIAŁU:

 

Patrycja Oryl