Kultura
Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

piątek,

10 stycznia 2020

10:09

Lokalne inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Pomorzu. 28. Finał już w niedzielę

12 stycznia 2020 roku ponownie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na sprzęt ratujący zdrowie i życie. Również Pomorze dołączy do akcji tego dnia. Sprawdzamy, gdzie i co będzie działo się z okazji 28. Finału WOŚP.
Gdańsk

"Gdańsk dzieli się dobrem". Pod takim hasłem 12 stycznia w grodzie Neptuna odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku WOŚP zbierze środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Na ulicach Gdańska kwestować będzie 1200 wolontariuszy, w tym prezydent miasta i jej zastępcy oraz Magdalena Adamowicz – żona tragicznie zmarłego przed rokiem prezydenta Pawła Adamowicza. Oprócz zbiórki datków zaplanowano wiele działań towarzyszących. Od godziny 15 w okolicach Europejskiego Centrum Solidarności odbędą się między innymi: pokazy gaszenia pożaru, warsztaty z pierwszej pomocy, będą loterie i aukcje, możliwość oddania krwi czy pomiar cukru i ciśnienia. – Odbędzie się również wielkie gotowanie bigosu dla uczestników finału WOŚP, będzie też strefa food tracków – mówi Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu. Na ulice Gdańska wyjadą też zabytkowe tramwaje i kultowy ogórek – by się przejechać zamiast biletu będzie można wrzucić datek do puszki.

Na scenie przy ECS o godzinie 16 rozpocznie się koncert "Gdańsk dzieli się dobrem". Zagrają: Voo Voo z Gośćmi, Sound'n'Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, Zuzia Jabłońska, PECTUS, KOMBI, Natalia Cepelik Muianga, Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Podczas koncertu nie zabraknie aukcji. Zaplanowano też światełko do nieba wraz ze wspomnieniem śp. Prezydenta Pawła Adamowicza, który został zaatakowany podczas ubiegłorocznego finału WOŚP w centrum Gdańska. Prezydent zmarł dzień po tym zdarzeniu, 14.01.2019 roku.


Sopot

W Sopocie główny sztab WOŚP będzie mieścił się w Młodzieżowym Domu Kultury, który tym razem zaprosi do Teatru na Plaży, gdzie od godziny 9 odbywać się będą licytacje, pokazy artystyczne, czytanie utworów Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima (będą je czytać rugbyści Ogniwa Sopot), pokaz bajek z muzyką na żywo, za którą odpowiedzialny będzie Tomasz Makowicki, dyskoteka dla dzieci z DJ Czarną, a także Improwizowany Teatr Cieni. Na plaży w Sopocie zobaczyć będzie można pokazy ratownictwa medycznego zorganizowane przez sopocki WOPR oraz METEOR. Początek o godzinie 10.

Po lewej stronie mola coś dla siebie znajdą miłośnicy militariów i nie tylko. Wojskowa grochówka, pokazy wozów strażackich pogotowia oraz straży miejskiej, prezentacje grup rekonstrukcyjne wojska polskiego i aliantów, a także przejażdżki ciężkim sprzętem gąsienicowym (WZT-1) oraz ciężarówkami wojskowym - to wszystko między godziną 10 a 16.

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sopocie to także świetna okazja, aby sprawdzić stan swojego zdrowia. Umożliwią to przedstawiciele Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych z Gdańska, który w Klubie Atelier będą mierzyć ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi. Dodatkowo doradzą w kwestii zdrowego trybu życia. Chętni będą mieli okazję zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego (DKMS), a na głodnych i spragnionych czekać będą domowe ciasta, bigos, fasolka a także gorąca kawa i herbata.


Gdynia

W Gdyni świętowanie zacznie się już w sobotę. Od rana do wieczora "orkiestrowe" wydarzenia odbędą się m.in. w miejskich bibliotekach, centrach Klif oraz Riviera, a także w Galerii Szperk. Nie zabraknie m.in. licytacji, pokazów sportowych, a także koncertów, w tym występu grupy Myslovitz, która pojawi się na scenie Centrum Riviera o godzinie 17.

W niedzielę w Gdyni działać będą trzy sztaby WOŚP. Największy z nich mieścić się będzie w gdyńskim YMCA (ul. Żeromskiego 26). W internetowych aukcjach już teraz można kupić m.in. rejs jachtem Copernicus, plakat Męskiego Grania z autografami, kolację z Januszem Palikotem, a także koszulki z autografem Kamila Glika.

Za to w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) zobaczyć będzie można sztuki, posłuchać koncertów, a także wciąć dział w licytacjach m.in. walizki Arki Gdynia podpisanej przez piłkarzy oraz voucherów do hoteli i restauracji. Całość poprowadzi wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Trzeci ze sztabów umiejscowiony będzie w Centrum Handlowym Riviera. Funkcjonować tu będzie około 20 stanowisk z atrakcjami, gdzie m.in. poznać będzie można podstawy programowania na drukarce 3D, posterować robotami, a także zbudować coś z klocków Lego.


Reda

W Redzie także nie zabraknie koncertów i licytacji. W Zielonej Wiosce zlokalizowanej w Aquaparku Reda wystąpią Martyna Piesiak, Krzysztof Kreft, Agata Jasińska, Natalia Modzelewska, Redzka Orkiestra Dęta, Heavymetalowe Jaśki. Organizatorzy zapraszają od godziny 15.


Rumia

Obchody 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rumi rozpoczną się o godzinie 13. Przewidziane są koncerty, układy gimnastyczne, pokazy tańca, a także licytacje. Działać będą charytatywne stoiska kosmetyczne i fryzjerskie. Od godziny 9 do godziny 14 w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Stoczniowców 6 odbędzie się zbiórki krwi, którą wspomoże personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska. Punktualnie o godzinie 20, na stadionie miejskim podziwiać będzie można światełko do nieba.


Wejherowo

Głównym punktem obchodów 28. Finału WOŚP w Wejherowie będzie Wejherowskie Centrum Kultury. Tam, od godziny 12:30, posłuchać będzie można występów m.in. Orkiestry Dętej Fermata, wychowanków Marty Formeli z sekcji pianina oraz młodych artystów ze studia piosenki i wokalu Bartłomieja Fica i sekcji perkusji WCK. Na scenie zaprezentuje się również formacja M3TROPOLIS. Wydarzenia podzielone są na osobne bloki. Bilety na każdy z nich można dostać w kasach Wejherowskiego Centrum Kultury.


Słupsk

W Słupskiej Hali Gryfa zlokalizowanej przy ul. Szczecińskiej 99 w niedzielę od godziny 15 będzie można podziwiać muzyków Słupskiego Ośrodka Kultury oraz dziecięce grupy taneczne. Wśród innych atrakcji znajdzie się m.in. ekstremalny rajd zdalnie sterowanych samochodów, które pojadą po specjalnie przygotowanej trasie. Miłośnicy licytacji także znajdą coś dla siebie.


Ustka

Koncert finałowy w usteckim Domu Kultury rozpocznie się o godzinie 17. Wylicytować będzie można m.in.: gadżety WOŚP, prace lokalnych twórców, kolacje od Restauracji 7 - Niebo, pyszności od Adama Brzóski, Cafe Mistral, Herbaciarni Państwa Nagórnych, vouchery od: Hotelu Grand Lubicz, Hotelu Lubicz, upominki od Pierre Rene, maskotki od Knits and Knots.


Lębork

Miejska Hala Sportowa w Lęborku przy ul. Skargi 52 będzie centrum 28. Finału WOŚP w Lęborku. Od godziny 11 będzie można uczestniczyć w imprezie integracyjnej, na której wystąpią dzieci i młodzież z lęborskich przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz placówek kulturalnych. Około godziny 17:30 na scenie pojawi się gwiazda tego wieczoru - kabaret "Koń Polski", natomiast od 19:30 będzie możliwość wygrania na loterii m.in. atrakcyjnego sprzętu AGD i RTV. Przez cały dzień odbywać się będą także licytacje. Dodatkowo na lęborskim Pl. Pokoju w godzinach od 11 do 14 będzie okazja zobaczyć pokaz pojazdów militarnych, strażackich i motocykli.


Tczew

TikTok Show, Fotobudka, DJ New Year, a także koncerty - Gesek, Antony Esca, Ronnie Ferrari, Soleo, Gosia Andrzejewicz, Elwira Mejk, B.R.O oraz TEDE - takie atrakcje będą czekać w niedzielę od godziny 13 w tczewskim Zespole Szkół Ekonomicznych (ul. Gdańska 17). Dodatkowo będzie okazja, aby skorzystać z usług profesjonalnych tatuażystów i barberów. Impreza, którą poprowadzą Marcin Szesza oraz Robert Puzdrowski nie będzie biletowana.


Malbork

Malbork rozpocznie świętowanie Finału WOŚP w piątek. Od godziny 10 do 15 będzie okazja, aby oddać krew w mobilnym punkcie krwiodawstwa zaparkowanym na parkingu przy Muzeum Miasta Malborka (ul. Kościuszki). Po godzinie 20 na scenie Pubu Baszta przy al. Rodła zagrają Jack Sparrow Band, Kuśka Brothers, a także Łubu Dubu. W sobotę Dzień Dawcy DKMS w galerii Dekada, Escape room w Szkole Łacińskiej, 3 Bieg Policz się z Cukrzycą, warsztaty gier planszowych, czyli ZHP dla WOŚP, Noworoczny Koncert Operetkowy "Najpiękniejsze Melodie Świata", a wieczorem w Klubokawiarni CieKawa odbędzie się rockoteka.

Wśród niedzielnych atrakcji w Malborku m.in. Regionalna Liga Hokeja dla WOŚP, wystawa plakatu WOŚP, zwiedzanie wieży ciśnień, Offroadowe Taxi i Strefa Food Truck, a także Maraton Fitness - Aktywnie z Molkami. Koncert finałowy odbędzie się w auli Szkoły Podstawowej nr 5. Nie zabraknie licytacji i pokazów artystycznych. Wystąpią uczniowie malborskich szkół podstawowych: nr 1, 2, 5, 6 i 9 oraz dzieci z Przedszkola nr 5, a także zespół taneczny Bursztynki, grupa taneczna Fire Squad, Zespół Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”, Ania Kosarzecka. O godzinie 20 z placu Kazimierza Jagiellończyka zostanie wystrzelone światełko do nieba.


Żukowo

Bieg "Policz się z cukrzycą" rozpocznie obchody 28. Finału WOŚP w Żukowie. Otwarcie biura o godzinie 13 przy hali widowiskowo - sportowej. W środku o 14:30 nastąpi podsumowanie biegu, a pół godziny później rozpoczną się koncerty. Zagrają lokalni artyści, nie zabraknie także licytacji i pokazów tańca. Pięć minut po godzinie 20 na niebie rozbłyśnie kończące imprezę światełko.

 

LCF