Kultura
Panorama Portu w Gdyni (Fot. Tadeusz Wański)

czwartek,

09 stycznia 2020

18:43

Fotografie przypominające obrazy. Powojenna Gdynia na zdjęciach Tadeusza Wańskiego

Muzea nie tylko zapraszają do swoich siedzib. Coraz częściej ich zbiory możemy podziwiać na ekranach komputerów. Muzeum Miasta Gdyni, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kupiło 55 fotografii Tadeusza Wańskiego. Teraz posiada największy zbiór jego dzieł spośród krajowych muzeów. I udostępnia go bezpłatnie.

Tadeusz Wański (1894-1958) był biznesmenem, właścicielem palarni kawy i sklepu z artykułami kolonialnymi. Tak pokochał Gdynię, że w 1938 roku zamieszkał w niej na stałe. Wybudował kamienicę przy ulicy Warszawskiej 5, która istnieje do dziś. 


PASJONAT FOTOGRAFII 

Jego pasją była fotografia. Debiutował w 1923 r. na wystawie "Światłocień", zdobywając brązowy medal. W okresie międzywojennym jego prace były wielokrotnie nagradzane na wystawach krajowych i zagranicznych. Był najsłynniejszym, związanym z Trójmiastem (a przede wszystkim Gdynią) piktorialistą. W momencie wywoływania kadru, ręcznie modyfikował odbitkę, nawiązującym do impresjonistycznej idei uchwycenia chwili.

GDYŃSKI MODERNIZM

Na zdjęciach Wańskiego "Gdynia z pierwszych lat po II wojnie światowej", widzimy gdyńską architekturę modernistyczną oraz znane miejsca, takie jak Skwer Kościuszki, czy ulica 10 lutego. Można także podziwiać panoramę miasta i lasy otaczające Gdynię. 

Fotografie, będące sztandarowym przykładem dzieł nurtu piktorializmu zostały zdigitalizowane i są dostępne na stronie gdyniawsieci.pl.

Posłuchaj materiału.Marzena Bakowska/mkul