Kultura
Podczas koncertu utwory Jacka Kaczmarskiego w niebanalnej kompozycji wykonał Bartłomiej Kurowski (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

czwartek,

12 grudnia 2019

20:05

Oddaliśmy cześć ofiarom stanu wojennego. Wyjątkowy koncert w Radiu Gdańsk [ZDJĘCIA]

"Nasza Klasa", "Mury" i "Obława" - między innymi tymi utworami Jacka Kaczmarskiego upamiętniliśmy ofiary stanu wojennego i wszystkie osoby represjonowane w okresie PRL-u podczas specjalnego koncertu w radiowym Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna. Kompozycje, które zawsze kojarzone były z głosem antykomunistycznej opozycji, w niebanalnych aranżacjach wykonał Bartłomiej Kurowski.

Podczas koncertu odbyła się premiera okolicznościowego wydawnictwa Radia Gdańsk, zawierającego nagrania - w tym reportaże i relacje świadków historii - dotyczące stanu wojennego, GRUDZIEŃ 1981 - PAMIĘTAMY. Płyta wydana została, by upamiętnić ofiary stanu wojennego w latach 1981-1983 i osób represjonowanych z powodów politycznych. Wiele osób dotkniętych tymi działaniami pojawiło się w naszym studiu koncertowym.

- W Radiu Gdańsk wspominamy w sposób szczególny osoby, które zginęły w Gdańsku. Mam na myśli Antoniego Browarczyka, kibica Lechii Gdańsk, portowca Piotra Sadowskiego, stoczniowca Wacława Kamińskiego, Jana Samsonowicza, działacza "Solidarności" w Akademii Medycznej. Oddajemy im cześć, ale też dziękujemy za ich wkład w odzyskanie przez Polskę wolności i niepodległości - mówił prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki.

NIE TYLKO MUZYKA

Na płycie, którą zaprezentowaliśmy, znalazł się również fragment rozmowy o stanie wojennym z Andrzejem Michałowskim, działaczem opozycyjnym, w tamtym okresie kierownikiem maszyn w Wydziale Usług Żeglugowych Zarządu Portu Gdańsk.

Koncert odbył się dzięki wsparciu naszych partnerów: Energa, Instytut Pamięci Narodowej, Region Gdański NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Godność, Pomorska Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

Jarosław Kaczyński w specjalnym liście, skierowanym do organizatorów koncertu, podziękował za inicjatywę zorganizowania uroczystości upamiętniającej ofiary stanu wojennego. W jego imieniu list przeczytał Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.Zobacz Galerię