Kultura
(fot. Wojtek Jakubowski/KFP)

czwartek,

12 grudnia 2019

11:46

Utwory "Barda Solidarności" w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W piątek w Gdyni koncert "Świadectwo"

Jeden z ostatnich koncertów Jacka Kaczmarskiego odbył się 13 grudnia 2001 roku w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni. Zorganizowano go z myślą o upamiętnieniu 20. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Koncertem "Świadectwo" chcemy nawiązać do tamtego wydarzenia.
W tym samym miejscu usłyszymy utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego w interpretacji Jacka Bończyka - świetnego śpiewającego aktora, reżysera. Wykona on kilkanaście znanych piosenek, m.in. Modlitwę o wschodzie słońca, Arkę Noego, Naszą klasę, a także utwory Starzy ludzie w autobusie, Przejście Polaków przez Morze Czerwone, Mury, Obława, Źródło, Prośba czy Ilu nas w ciszy.


W koncercie weźmie udział również Jacek Kleyff - żywa legenda piosenki studenckiej i kabaretowej, bard, poeta, kompozytor, który wykona swoje dawne utwory, m. in. Tolerancja, O śmierci Brunona Schulza, Hieronim Bosch, Nocnoautobusowa. Wysłuchać też będzie można wspomnień gości honorowych - Ludmiły i Henryka Wujców - o stanie wojennym.

"BARD SOLIDARNOŚCI"

W 1981 roku po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, Kaczmarski został we Francji, gdzie przebywał w związku z trasą koncertową. Od 14 grudnia 1981 współtworzył paryski Komitet Poparcia Solidarności, był w składzie pięcioosobowej Rady Komitetu.

Nazywany "Bardem Solidarności", występował w różnych krajach Europy, w USA, Australii, Afryce Południowej, zazwyczaj część honorariów przeznaczał na wsparcie podziemnej już wówczas "Solidarności". 

POCZĄTEK O 20:00

Jacek Kaczmarski "Świadectwo" w wykonaniu Jacka Bończyka oraz występ Jacka Kleyffa w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni o 20:00. Wcześniej - o 19:45 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej na murach kościoła poświęconej pamięci Jacka Kaczmarskiego.

W programie także odtworzenie teledysku, zilustrowanego scenami ze stanu wojennego do utworu Świadectwo, w archiwalnym wykonaniu Jacka Kaczmarskiego, będącym tytułową piosenką z jego ostatniej płyty z oficjalnej dyskografii oraz odtworzenie nagrania Jacka Kaczmarskiego – utwór Kołysanka 1982 - wraz z zapowiedzią autora, pochodzące z koncertu w kościele oo. Franciszkanów z 13 grudnia 2001.

Wystąpią: Jacek Kleyff w małej Orkiestrze Na Zdrowie Jacek Bończyk (śpiew, gitara), Konrad Wantrych (piano) oraz Wojciech Gumiński (kontrabas).

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Konsulacie Kultury, CultureBox w Gdyni i na godzinę przed wydarzeniem w kościele oo. Franciszkanów. Organizatorzy: Miasto Gdynia, Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego Konsulat Kultury.

Początek transmisji koncertu z kościoła oo. Franciszkanów w Gdyni na naszej o godzinie 21:00.

 

oprac. mk