Kultura
Jacek Kaczmarski podczas koncertu w sopockiej Operze Leśnej w 2001 roku (Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski)

czwartek,

12 grudnia 2019

08:50

W Radiu Gdańsk wybrzmią pieśni Jacka Kaczmarskiego. W ten sposób upamiętnimy ofiary stanu wojennego

Pieśni Jacka Kaczmarskiego w nowych aranżacjach w wykonaniu Bartłomieja Kurowskiego wybrzmią podczas specjalnego koncertu, który odbędzie się w czwartek w Radiu Gdańsk. Wydarzenie ma upamiętnić ofiary stanu wojennego i wszystkie osoby represjonowane w okresie PRL-u.

Podczas koncertu odbędzie się premiera okolicznościowego wydawnictwa Radia Gdańsk, zawierającego nagrania - w tym reportaże i relacje świadków historii - dotyczące stanu wojennego, GRUDZIEŃ 1981 - PAMIĘTAMY. Ta płyta wydana została dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego w latach 1981-1983 i osób represjonowanych z powodów politycznych przez władze PRL. Wiele osób dotkniętych tymi działaniami zasiądzie w czwartek w naszym studiu koncertowym.

ROZMOWA Z ANDRZEJEM MICHAŁOWSKIM

Na płycie, którą zaprezentujemy znajdzie się również fragment rozmowy o tamtych dniach, miesiącach z Andrzejem Michałowskim, działaczem opozycyjnym, w tamtym okresie kierownikiem maszyn w Wydziale Usług Żeglugowych Zarządu Portu Gdańsk.

Andrzej Michałowski w sierpniu 1980 roku był jednym z inicjatorów strajku w swoim zakładzie pracy. Od września 1980 członek NSZZ "Solidarność", przewodniczący Komisji Wydziałowej, a w lipcu 1981 roku delegat na I Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego, wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Żeglugi i Gospodarki Morskiej, pomiędzy 14 a 19 grudnia 1981 roku był współorganizatorem strajku w porcie.

Koncert odbywa się dzięki wsparciu naszych partnerów: Energa, Instytut Pamięci Narodowej, Region Gdański NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Godność, Pomorska Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

Zaproszenia do zdobycia na naszej antenie. Wydarzenie będzie transmitowane w Radiu Gdańsk. Początek w czwartek 12 grudnia o 19:00.

 

mim