Kultura
Wieczór z "Basią" w Radiu Gdańsk (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

piątek,

06 grudnia 2019

19:22

Wieczór z "Basią" i muzyką na żywo dla dużych i małych. Mikołajki w Radiu Gdańsk [ZDJĘCIA]

To nie był zwykły wieczór w Radiu Gdańsk. Nasi słuchacze - duzi i mali - otrzymali z okazji Mikołajek wyjątkowy prezent. W Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna odbył się pokaz bajki "Basia" - historyjki o pięciolatce z "charakterkiem". Była też muzyka na żywo - zagrała Grupa Strasznego z Michałem Jacaszkiem i Łukaszem Kanią.

Basia to bohaterka książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Dziewczynka mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem - Miśkiem Zdziśkiem. Basia lubi książki i wymyślanie nowych zabaw. Nie jest idealnie grzeczna, ale nie da się jej nie lubić. Czasami dziewczynka, jak każdy pięciolatek, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.

- Czytam książki o Basi, bajka też była super. To bardzo pomysłowa dziewczynka, zadaje dużo pytań i ma wiele przygód - mówili najmłodsi.

GRUPA SMACZNEGO

"Basię" zrealizowała Grupa Smacznego - studio animacji z Gdańska. Powstało z inicjatywy Roberta Jaszczurowskiego, Łukasza Kacprowicza i Marcina Wasilewskiego. - specjalizuje się w produkcjach w technice 2D i ma 15 lat doświadczenia w tworzeniu animacji - od rozwoju projektu po postprodukcję. Współpracuje z najlepszymi twórcami kultury: Robertem Turło, kompozytorem muzyki filmowej Łukaszem Targoszem czy z producentem muzyki elektronicznej Michałem Jacaszkiem.

- Zawsze bardzo miło zaskakuje mnie odbiór tych filmów. Dość trudne było przełożenie "Basi" książkowej na "Basię" filmową, ale myślę, że nam się to udało - mówił Łukasz Kacprowicz z Grupy Smacznego.

MUZYKA NA ŻYWO

Podczas projekcji można było także usłyszeć muzykę na żywo. Zagrali Michał Jacaszek, Łukasz Kania i Grupa Strasznego. Michał Jacaszek to kompozytor, multiinstrumentalista, aranżer, jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do całej serii "Basi".

- Nad muzyką do "Basi" pracowało mi się bardzo dobrze, tak jak do wszystkich filmów, które powstają w Grupie Smacznego. Ekipa jest bardzo sprawna, a filmy są inspirujące - dodaje Jacaszek.

Po pokazie bajki odbyły się warsztaty rysunku dla najmłodszych, był konkurs wiedzy, nie zabrakło także licznych niespodzianek.

Partnerzy wydarzenia: Polski Koncern Naftowy ORLEN oraz Sklep "MAMA i JA".

 

pOr


Zobacz Galerię