Kultura
Bezpłatne zaproszenia na spektakl "Dziady" można zdobyć na antenie Radia Gdańsk (Fot. Joanna Siercha/Teatr Miejski w Gdyni)

piątek,

06 grudnia 2019

08:11

Wybierz się z nami na "Dziady" w Teatrze Miejskim w Gdyni. Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk

"Dziady" Adama Mickiewicza to spektakl, który odbędzie się w ramach 24. Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk. Premiera w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się 14 grudnia. Dzień później, czyli 15 grudnia, przedstawienie zobaczą nasi słuchacze. Bilety można zdobyć już od Mikołajek, czyli 6 grudnia.

Reżyser Krzysztof Babicki przyznaje, że spektakl już cieszy się dużą popularnością. - Mamy bardzo luksusową sytuację przed premierą. Przy założeniu, że gramy tylko wieczorami i nie będzie tzw. "szkolnych" przedstawień, mamy sprzedane bilety na grudzień, styczeń i luty. Chyba każdy chce choć raz w życiu zobaczyć "Dziady" na scenie - mówi Krzysztof Babicki.

Tymczasem nasi słuchacze mogą zdobyć bezpłatne zaproszenia na spektakl, który będzie 15 grudnia w ramach Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk. Wystarczy słuchać naszej stacji. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, bo na widowni zasiądą tylko osoby zaproszone przez naszą stację.

OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ

Spektakl powstaje w oparciu o wszystkie części dramatu: część II, IV, III łącznie z fragmentami Ustępu oraz część I Widowisko. Reżyserowi zależy jednak na zbudowaniu opowieści i oddaniu ducha tekstu Mickiewicza, niż na pokazaniu wszystkiego. - Nie będzie specjalnie zawodu, że czegoś nie ma. Ale uważam, że przygotowywanie całych "Dziadów" jest po nic. Tego nikt nie jest w stanie pochłonąć podczas jednego wieczoru - dodaje Krzysztof Babicki, który jest także autorem scenariusza.

Widzowie poznają historię miłości i jej niespełnienia, zazdrości i nienawiści. To także opowieść o bohaterach, którzy zmagają się ze swoją tożsamością narodową. - Mam nadzieję, że ten tekst pozwoli nam odpowiedzieć na to, co mówi diabeł ustami Konrada w egzorcyzmach: „A wiesz ty, co to będzie z Polską za lat dwieście?" - podkreśla reżyser.

20 AKTORÓW NA SCENIE

Na scenie pojawi się niemal cały zespół aktorski Teatru Miejskiego w Gdyni. Gustawa - Konrada zagra Piotr Michalski, Guślarza - Księdza Piotra Grzegorz Wolf. Zgodnie z tradycją Zosią będzie najmłodsza wśród aktorek, czyli Weronika Nawieśniak. Panią Rollison zagra Monika Babicka. Rolę Senatora Nowosilcowa powierzono Szymonowi Sędrowskiemu.
Muzykę do spektaklu przygotował Marek Kuczyński, scenografię Marek Braun. Hanna Szymczak przygotowała kostiumy, które będą nawiązywały do współczesności. Autorką choreografii jest Katarzyna Maria Migała.

Premiera "Dziadów" przygotowywana jest z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru Miejskiego w Gdyni.

dziady srodek

Marzena Bakowska/pb