Kultura
Nie każdy jednak jest stworzony do artystycznego pisania tekstów, ale każdy może wyciągnąć z warsztatów coś pożytecznego na przyszłość (Fot. Pixabay)

niedziela,

17 listopada 2019

11:54

Jak zachęcić do pisania poezji? Tadeusz Dąbrowski: "Twórcze myślenie zaczyna się od czytania"

Czy każdy może pisać wiersze? Dlaczego pisanie warto zacząć od... czytania? Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów poetyckich z Tadeuszem Dąbrowskim. Poeta przybliżył tajniki tworzenia, opowiedział o tym, w jaki sposób należy czytać wiersze, a także jak pisać, żeby podczas czytania utworów czuć, że "coś" się w nich dzieje.

Warsztaty odbyły się w Bibliotece z Pasją w Gdyni.

- Warsztaty mają pobudzić nasze neurony i sprawić, że widzenie świata, czy choćby powrót do domu w dniu warsztatów będzie inny niż zwykle - mówił poeta.

TRENING WRAŻLIWOŚCI

- Każdy trening wrażliwości i umysłu ma sens. Nie sposób komuś wszczepić talent, ale można dać mu narzędzia, dzięki którym może w sobie odkryć potencjał. Mogą się one okazać pożyteczne podczas innych aktywności w przyszłości - ludzie po dłuższych kursach twórczego pisania stają się bardziej świadomymi czytelnikami poezji, jej komentatorami, trafiają do redakcji czasopism czy rozgłośni radiowych. Warsztaty nie uczą samego pisania, ale też pobudzają wyobraźnię i kreatywność - tłumaczył Tadeusz Dąbrowski.

TWÓRCZE PISANIE A TWÓRCZE CZYTANIE

Jak się okazuje, pisania wierszy lepiej nie zaczynać od... pisania. - Wolałbym nazywać warsztaty twórczego pisania warsztatami twórczego czytania. Od tego zaczyna się twórcze myślenie. Na warsztatach staram się uczyć też odwagi w interpretowaniu cudzych tekstów i zachęcać do podejścia do tekstu pozbawionego kompleksów i uprzedzeń wyniesionych ze szkoły - dodał.

ZACHĘCIĆ, ZNIECHĘCIĆ

Nie każdy jednak jest stworzony do artystycznego pisania tekstów, ale każdy może wyciągnąć z warsztatów coś pożytecznego na przyszłość.

- Takie warsztaty mają nie tylko uświadomić tym, którzy mają potencjał, że mogą pisać. Pokazują też tym, którzy go nie mają, że może warto wybrać inną drogę w życiu, niż bycie pisarzem za wszelką cenę. Warsztaty mają zachęcić do pisania i czytania literatury, ale też w pewnym stopniu zniechęcić. Rozpoznanie w porę swoich możliwości może w przyszłości oszczędzić wiele cierpień. Nie ma nic gorszego niż twórcze niespełnienie noszone przez całe życie i żal do całego świata, że nie jesteśmy czytani - podkreślił poeta.

Kolejne warsztaty z Tadeuszem Dąbrowskim odbędą się pod koniec listopada w bibliotece w Sztumie. Może wziąć w nich udział każdy, niezależnie od wieku.

Wiele o poezji można się także dowiedzieć, słuchając audycji Tadeusza Dąbrowskiego i Krzysztofa Kuczkowskiego Po pierwsze wiersze w piątki po 21:30.

 

Patrycja Oryl