Kultura
Sławomir Cenckiewicz w Muzeum II Wojny Światowej opowie o nowej publikacji (Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki)

czwartek,

14 listopada 2019

07:34

"To opowieść o płk. Ignacym Matuszewskim, niepospolitej i niezwykłej postaci". O nowej publikacji Sławomira Cenckiewicza w Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na promocję publikacji "Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane" opracowanej pod redakcją dra hab. Sławomira Cenckiewicza. W ramach czwartkowego wydarzenia zaprezentowane zostaną dwa tomy wydawnictwa – "Nie ma wolności bez wielkości" oraz "O Polskę całą, wielką i wolną".
Jak można przeczytać we wprowadzeniu do publikacji, napisanym przez Sławomira Cenckiewicza, to "opowieść o pułkowniku Ignacym Matuszewskim (ur. 10 września 1891 r. – zm. 3 sierpnia 1946 r.) – niepospolitej i niezwykłej postaci polskiej polityki kilkudziesięciu zaledwie lat pierwszego półwiecza XX w. Niezwykłej, bo renesansowej, w dodatku niepodpartej pełną edukacją akademicką, ale ulepionej z gliny wielu kompetencji i zainteresowań, od poezji, prozy, muzyki, teatru i malarstwa, przez sport, ezoterykę, wojskowość i tajne służby, aż po ekonomię, historię, dyplomację, geopolitykę i politykę".
 
O wydaniu książki rozmawiać będą dr hab. Grzegorz Berendt oraz dr hab. Sławomir Cenckiewicz. W trakcie spotkania będzie można zakupić promowaną książkę.

Spotkanie odbędzie się w czwartek (14 listopada) o godz. 17:30 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na poziomie -3 w Kinie Muzeum.


Dr hab. Sławomir Cenckiewicz będzie Gościem Dnia Radia Gdańsk w piątek, 15 listopada, o godz. 8:30.
Jarosław Popek porozmawia z nim między innymi o nowej publikacji, ale także poruszy temat polskiej polityki  historycznej.

źródło: mat. prasowe Muzeum II Wojny Światowej