Kultura
Krzysztof Olczak, akordeon (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

środa,

30 października 2019

18:45

40-lecie pracy artystycznej prof. Krzysztofa Olczaka. Magiczny koncert w Radiu Gdańsk

Wybitny akordeonista, laureat licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, profesor Krzysztof Olczak świętował w radiu Gdańsk 40-lecie swojej pracy artystycznej. Z zespołem wystąpił w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna.

-Obchodzę tu 40-lecie pracy i jest mi bardzo miło, jest z nami młoda ekipa i ja będę się czuł jak 40-latek. Jak mówi piosenka, przed nami drugie tyle, a może i nawet trzecie - któż to wie? - mówił Krzysztof Olczak.
 
Jako akordeonista w swoim dorobku posiada szereg prawykonań. Dokonał również wielu nagrań, głównie z muzyką nową. W ostatnim czasie jego dyskografia kompozytorska wzbogaciła się o dwie płyty CD wydane w wytwórni DUX: jedna z koncertem akordeonowym, druga z koncertem fletowym. Aktualnie w przygotowaniu jest płyta CD z muzyką kameralną.

LAUREAT WIELU KONKURSÓW

Profesor Krzysztof Olczak jest laureatem konkursów akordeonowych i kompozytorskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Auckland (Nowa Zelandia-1980), gdzie otrzymał brązowy medal; Konkursu Kompozytorskiego Premio Citta di Castelfidardo we Włoszech - otrzymał I nagrodę w 1984 roku oraz II nagrodę w 1988 roku; Ogólnopolskiego Konkursu Kompozycji Akordeonowych (I nagroda - 1985), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Gdańsk 1992 i innych.

Podczas benefisu wystąpili:

1. Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Ignacy Wendt (trąbka) Maciej Sadowski (kontrabas) – 8'
2. Monika Dżuła-Radkeiwicz (gitara) – ca
3. Anna Fabrello (sopran), Elżbieta Rosińska (akordeon, Krzysztof Olczak (akordeon ) - 6'
4. Bogdan Kułakowski (fortepian) – ca 5'
5. Cezary Paciorek – akordeon solo – ca 6'
6. Małgorzata Walentynowicz (fortepian) – ca 5'
7. Józefina Bałdyka (skrzypce), Anna Pieczewska (wiolonczela), Albert Woelke (akordeon), Damian Tatara (fortepian) – ca 5'
8. Krzysztof Olczak (akordeon), Dariusz Mazurowski (elektronika) – ca 8'


Od 1 października 1979 r. Krzysztof Olczak związany jest zawodowo z Akademią Muzyczną w Gdańsku (gdzie pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego, aktualnie kierując pracami Katedry Kompozycji). Tak więc w roku 1979 rozpoczyna się jego droga artystyczna na Wybrzeżu.

rg


Zobacz Galerię