Kultura
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert kameralny "Elegia in obitum" (Fot. Materiały prasowe)

poniedziałek,

28 października 2019

19:07

Koncert w hołdzie poległym w czasie okupacji. "Elegia in obitum" w Muzeum II Wojny Światowej

To będzie widowisko podzielone na osiem części. Każda z nich to hołd złożony wszystkim poległym w czasie okupacji. W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert kameralny "Elegia in obitum".

Utwór elegijny autorstwa Adama Tańskiego napisany został na fortepian, multiperkusję oraz sopran koloraturowy. - Muzyką, tańcem i wizualizacjami chcemy oddać szczególne emocje słuchaczom. Chodzi o te, które towarzyszyły zwykłym ludziom podczas wybuchu wojny. To heroizm, dramat wewnętrzny, nadzieja. Stąd też ta interdyscyplinarność. By dotrzeć do słuchacza w mocny, głęboki sposób - wyjaśnia improwizator, organista i kompozytor Adam Tański. Elegia została napisana na sopran koloraturowy, fortepian oraz na wiele instrumentów perkusyjnych. - Będzie można usłyszeć instrumenty niespotykane zazwyczaj w orkiestrze symfonicznej. To między innymi kalimba i waterphone - wymienia Adam Tański.

TANIEC

W Dniu Zadusznym na scenie muzeum będzie można też usłyszeć mniej znane liryki patriotyczne w towarzystwie wybranych wierszy Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Teresy Bogusławskiej. Do tego pojawi się taniec. - Do muzyki Adama Tańskiego stworzyliśmy choreografię. Będzie to przeprowadzenie widza przez ten temat w sposób dynamiczny i wzruszający. Zaprosiłam do współpracy Jacka Niepsujewicza. Wspólnie tworzymy sceny, by widz na swój sposób mógł przeżyć moment wspomnień ofiar czy własnych przodków, którzy odeszli. Ta muzyka wizualizowania jest przez ruch, wrażliwość ciał i relacje między ludźmi, które zobaczymy w tańcu - opowiada choreografka Agafia Wieliczko.

WIZUALIZACJE

Kolejny element, który będzie można podziwiać na koncercie, to wizualizacje. - Wizualizacje powstały specjalnie na zamówienie Muzeum II Wojny Światowej. Zostały stworzone na podstawie wcześniej namalowanych obrazów. Zapowiada się bardzo interesująco. Mamy nadzieję, że wszystkie te dyscypliny sztuki tak będą współgrać ze sobą, że publiczność wyjdzie usatysfakcjonowana - dodaje Krystian Iwanow z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Koncert kameralny "Elegia in obitum" odbędzie się 2 listopada 2019 o godzinie 18.00 na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Na scenie wystąpią:

Olga Siemieńczuk – śpiew
Karolina Tańska – fortepian
Leszek Lorent – instrumenty perkusyjne
Agafia Wieliczko – choreografia, taniec
Jacek Niepsujewicz – taniec
Adam Tański – muzyka
Mateusz Pudlis – wizualizacje

Koncert odbędzie się w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Bilety do kupienia w kasach i na stronie internetowej.

Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku profesora Macieja Sobczaka.

Posłuchaj materiału naszej reporterki. Magdalena Manasterska/pOr