Kultura
Zbiory prof. Dariusza Świsulskiego (Fot. Radio Gdańsk/Julia Rzepecka)

wtorek,

15 października 2019

14:04

Pasja nie tylko do techniki. Wyjątkowe zbiory profesora Politechniki Gdańskiej

Co to znaczy naprawdę lubić pracę na uczelni wyższej? Nie tylko z pasją prowadzić zajęcia i kształcić studentów, ale też być związanym z samym miejscem. Tak jak profesor Dariusz Świsulski z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, który wykłada od ponad 30 lat, a od 20 zbiera historyczne pocztówki i materiały dotyczące uczelni.
Wiele pocztówek w zbiorach prof. Dariusza Świsulskiego pochodzi sprzed 1939 roku. Przedstawiają one gmach Politechniki Gdańskiej w zupełnie innej odsłonie niż znana nam obecnie. Drzew i krzewów wokół terenu uczelni jest znacznie mniej, lub dopiero zostały zasadzone. Inaczej wygląda również dziedziniec przed Gmachem Głównym.
 
JEDYNE ZACHOWANE UJĘCIE

- Kiedyś te pocztówki liczyłem, ale po setnej przestałem - mówił prof. Dariusz Świsulski. - Najstarsze zostały wydane w czasach, gdy Politechnika nie była jeszcze wybudowana i na pocztówce widać wizję artysty na temat mającej powstać uczelni. Uruchomienie Politechniki nastąpiło w październiku 1904 roku, w uroczystości uczestniczył ówczesny cesarz Wilhelm II. Mam wyjątkowe wydanie lokalnego czasopisma, w którym jest, z tego co się orientuję, jedyne zachowane zdjęcie z tej uroczystości. Możemy zobaczyć rektora uczelni stojącego na przeciwko cesarza i zdającego mu raport.

Z RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ

Pocztówki pochodzą z najróżniejszych źródeł.

- Poszukuję ich między innymi w internecie, na aukcjach internetowych - mówił profesor. - Duża część pochodzi z Niemiec. Kiedyś bardzo ciekawe egzemplarze można było kupić na Jarmarku Dominikańskim, teraz jest z tym trochę gorzej.

kierownikProf. Dariusz Świsulski

OPOWIADAJĄ HISTORIE

Większość pocztówek pochodzi z korespondencji niemieckiej i większość z nich trudno rozszyfrować.

- Pismo odręczne z tamtych czasów trudno odczytać, niemieckie trudno zrozumieć, ale zdarzają się pocztówki polskie. Na jednej z nich jest korespondencja ówczesnego studenta, który zawiadamia swoją rodzinę o tym, co się tutaj dzieje, opisuje swoje wrażenia i codzienne trudności, które musi pokonywać.

ZBIORY ZESKANOWANE

Jak mówi prof. Dariusz Świsulski, większość tych pocztówek została zeskanowana w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej i można je tam obejrzeć.

Prof. Dariusz Świsulski jest również autorem książki "Polska elektryka w medalierstwie i filatelistyce". Opowiada o historii polskiej techniki, o polskich szkolnictwie technicznym. Są tam również zamieszczone biografie wybitnych elektrotechników, a także historia polskiego przemysłu elektrycznego.

Posłuchaj całej rozmowy:


Julia Rzepecka