Kultura
Adam Wendt (saksofon), Ignacy Wendt (trąbka), Artur Jurek (fortepian) (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

sobota,

05 października 2019

20:42

Arie z najsłynniejszych oper, symfonie, koncerty fortepianowe. Podczas 22. Festiwalu Gdynia Classica Nova usłyszymy... Mozarta

Zaczęło się koncertami w holu dworca PKP, a już w niedzielę odbędzie się koncert inauguracyjny. Od piątku trwa święto muzyki klasycznej - 22. Festiwal Gdynia Classica Nova. W tym roku usłyszymy Mozarta.

– Pomiędzy 4 a 20 października zabrzmi jedna z 49 mozartowskich symfonii, jeden spośród 28 koncertów fortepianowych, arie i duety z jego najsłynniejszych oper, owiane legendą Requiem d-moll oraz msze, uwertury, serenady i divertimenta – zapowiada Krzysztof Dąbrowski, dyrektor artystyczny Gdynia Classica Mozart.

 

r00014695

(Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)MOZART W NIEDZIELĘ

Po raz pierwszy utwory Mozarta usłyszymy w niedzielę o 17:00, podczas inauguracyjnego koncertu w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Zagra wówczas NFM Orkiestra Leopoldinum z Wrocławia prowadzona przez Christiana Danowicza.

NIETYPOWE MIEJSCE

A w piątek i sobotę, mogliśmy uczestniczyć w koncertach w holu dworca PKP. Artyści zaprezentowali nam dzieła, które tematycznie nie były związane z Mozartem. W nietypowym do koncertowania miejscu wystąpili: dańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales oraz trio jazzowe w składzie Adam Wendt (saksofon), Ignacy Wendt (trąbka) i Artur Jurek (fortepian).

 

r00014743

(Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)JAZZMANI NIE POJAWIAJĄ SIĘ PRZYPADKOWO

- Koncerty na dworcu to swego rodzaju performance, który ma przyciągnąć uwagę. Pozostawiamy naszym wykonawcom dowolność. To są ich standardy i opracowania. Jazzmani na dworcu oczywiście nie pojawiają się przypadkowo. To sygnał dla naszej publiczności, że już od kilku lat jesteśmy festiwalem muzyki klasycznej wzbogaconym o elementy jazzu. Rok temu gościliśmy trio Andrzeja Jagodzińskiego, a w tym roku będzie u nas trio Krzysztofa Herdzina. Staramy się sięgać po wykonawców z najwyższej półki. Grający dziś na dworcu Adam Wendt to jest historia polskiego jazzu, człowiek, który od początku tworzył grupę Walk Away i który ma na swoim koncie nieprawdopodobne wykonania muzyczne – mówi dyrektor Dąbrowski.

Trio w składzie Krzysztof Herdzin (aranżacje, fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Cezary Konrad (perkusja) zagra w przyszłą niedzielę Jazzy Mozart. W programie m.in. Koncert klarnetowy A-dur, Là ci darem la mano z opery Don Giovanni i Marsz turecki z Sonaty fortepianowej A-dur.

KFP/pOr