Kultura
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek o 13:00 (Fot. oddział IPN w Gdańsku/Piotr Zyceński)

czwartek,

03 października 2019

07:30

Po premierze w Warszawie trafi do Gdańska. W piątek otwarcie wystawy "Ściany totalitaryzmów. Polska 1939-1945"

Dramatyczne realia II wojny światowej i tragiczna sytuacja Polski, która znalazła się w kleszczach Związku Radzieckiego i III Rzeszy. To tematyka wielkoformatowej, multimedialnej ekspozycji "Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945". Wystawa po swojej premierze w Warszawie zaprezentowana zostanie w piątek w Gdańsku.

- Ta wystawa jest wyjątkowa z dwóch powodów - wyjaśnia rzecznik gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Jan Hlebowicz. - Przede wszystkim z formy, bo to wielkogabarytowa ekspozycja. Druga wyjątkowość polega na treści. Chodzi o dwa totalitaryzmy: III Rzeszę i Związek Radziecki, pomiędzy którymi jest przerwa i w tej przerwie znalazła się Polska. Wystawa opowiada o II wojnie światowej, jej konsekwencjach, a przede wszystkim o sytuacji Polski, która znalazła się w kleszczach obu zbrodniczych systemów - dodaje rzecznik.


ZAINSPIROWANI FILMEM

Instalacja inspirowana jest ścianami z filmu "Niezwyciężeni". To animowana produkcja IPN dotycząca polskiej historii okresu II wojny światowej. Na ścianie, poświęconej okupacji niemieckiej, przedstawiono terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne, stosunki polsko-żydowskie, w tym Żegotę, misję Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim, a także Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i ich udział w walkach. Natomiast na ścianie, poświęconej okupacji sowieckiej, znajdziemy wywózki, Katyń, łagry i epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie, które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

CZTERY JĘZYKI

Na wewnętrznych płaszczyznach ścian umieszczone są cytaty ze wspomnień z czasów wojny i fotografie, odwołujące się do życia codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami. Teksty dostępne są w językach polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim.

Wystawę narodowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Ekspozycja znajdzie się między Bramą nr 2, Europejskim Centrum Solidarności i Salą BHP, 100 metrów od Placu Solidarności. Uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek 4 października o 13:00.

oprac. Daniel Wojciechowski/mkul