Kultura
W tym roku tytuły "Mistrza Mowy Polskiej" otrzymali: Katarzyna Pakosińska, Jacek Cygan, Andrzej Seweryn i Marta Szewczyk. (Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba)

wtorek,

01 października 2019

07:10

Pokazali, że można mówić pięknie, mądrze i poprawnie. Mistrzowie Mowy Polskiej wybrani

Mistrzowie Mowy Polskiej uhonorowani w Malborku. Dziewiętnasta gala ogólnopolskiego konkursu odbyła się w poniedziałek na tamtejszym zamku.

Ideą programu społecznego "Mistrz Mowy Polskiej" jest popularyzacja wiedzy o języku polskim i zachęcanie do posługiwania się piękną polszczyzną. Wyboru Mistrzów Mowy Polskiej dokonuje grono ekspertów. Są wśród nich między innymi językoznawcy, literaturoznawcy i socjolodzy języka.

– Pokazujemy, że można mówić pięknie, mądrze i poprawnie. Każdy z nas mówi inaczej, każdy popełnia błędy, nawet nasi mistrzowie. Oni starają się jednak te błędy eliminować i my też się starajmy – mówi organizator konkursu Piotr Kossakowski.


CZTERECH LAUREATÓW

W tym roku tytuły "Mistrza Mowy Polskiej" otrzymali: Katarzyna Pakosińska, Jacek Cygan, Andrzej Seweryn i Marta Szewczyk.

– Obrona języka ma sens moralny, społeczny i narodowy. To zupełnie normalne, że język ewoluuje, jednak jego model powinien być uszanowany. Kiedy słucha się wystąpień w mediach, to jest to obraz dość smutny. Używamy zubożałego języka, więc pojawia się też apel o jego wzbogacenie. Musimy dbać o język, bo musimy dbać o siebie – mówił w rozmowie z naszym reporterem Andrzej Seweryn.

ZNA GO KILKA POKOLEŃ

Jacka Cygana jurorzy wyróżnili między innymi za to, że kilka pokoleń Polaków zna napisane przez niego słowa, które pojawiają się w różnych kontekstach. – Ostatnio otworzyłem gazetę i był w niej ogromny nagłówek "Dumka na dwa serca". Nie miało to nic wspólnego z artykułem, ale pomyślałem sobie – moje. Jest wiele moich linijek, które żyją wśród ludzi i to jest największa nagroda za moją pracę – mówił autor tekstów.

LOKALNA LAUREATKA

Spośród osób wywodzących się z lokalnej społeczności kapituła konkursu nominowała w tym roku Martę Szewczyk, która jest przewodniczką po malborskim zamku. Znalazła się ona w gronie laureatów. – Już sama nominacja była zaszczytem. Znalazłam się wśród osób znanych i z dużym doświadczeniem – mówiła Marta Szewczyk.

KOLEJNE WYRÓŻNIENIA

Nagrodę w głosowaniu publiczności, tytuł "Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi" otrzymał muzyk i kompozytor Tomasz Organek. – To olbrzymie zobowiązanie na przyszłość, żeby uważać co i w jaki sposób się mówi. Na co dzień staram się, żeby mój język był bardziej koncyliacyjny i nawołuję do dialogu zamiast wygłaszania racji – mówił Organek.

Nagrodą specjalną, "Wawrzynem Mowy Polskiej", kapituła uhonorowała zmarłego w sobotę aktora i artystę kabaretowego Jana Kobuszewskiego. Z kolei tytuł "Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej" za "niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny" otrzymała redakcja Programu II Polskiego Radia. Nagroda publiczności w tej kategorii trafiła do stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.

Wojciech Stobba/mkul