Kultura
Festiwal to doroczne święto kina historycznego (Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska)

czwartek,

26 września 2019

17:35

Pierwsze filmy za nami. Zaprezentowali się także młodzi ludzie. 11. Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni

Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim, historia gospodarcza II Rzeczpospolitej i zbrodnia wołyńska - między innymi takie tematy poruszają filmy, które jako pierwsze zostały zaprezentowane na 11. Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni.

Do niedzieli, 29 września, będzie można w Centrum Filmowym i w Teatrze Muzycznym uczestniczyć w projekcjach, ale także debatach, spotkaniach, wystawach i prezentacjach dokumentów radiowych. Wstęp wolny.

KONKURSY FILMOWE I RADIOWY

Festiwal to doroczne święto kina historycznego. W Konkursie Głównym w tym roku o nagrody walczy 26 produkcji. Producenci i reżyserzy mogą być uhonorowani m.in. Złotym Opornikiem, Nagrodą im. Janusza Krupskiego, czy Nagrodą Dyrektora Festiwalu. Po raz pierwszy odbywa się Konkurs Międzynarodowy, w którym zostanie przyznawana nagroda dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolności. W tej sekcji startuje 11 filmów. Tradycyjnie wyróżnienia czekają także na autorów najlepszych dokumentów radiowych. W tym konkursie zaprezentowanych zostanie 12 audycji, w tym trzy produkcje Radia Gdańsk.

Większość filmów przybliża historię Polski. Pojawiają się także obrazy pokazujące historię Pomorza. Jednym z pierwszych festiwalowych filmów był dokument o Stutthofie. - To będzie jeden z 25 filmów, które przygotuję o obozach koncentracyjnych - mówi reżyser Leszek Ciechoński. - Według historyków było 25 obozów koncentracyjnych w 11 krajach Europy. Więc pomyłki mówiące o "polskich obozach" są bez sensu. Bo nikt przecież nie mówi o holenderskich lub francuskich obozach, a były w tych krajach - dodaje.

 

70238655 2691560620906905 6061387310761508864 n

(Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska)


"UJĄŁ MNIE JEJ DUCH WALKI I ZAPAŁ NAUKOWY"

Pierwszy dzień festiwalu należy do młodych ludzi. Przyjechali tu z całej Polski, aby pokazać na dużym ekranie swoje przygotowane wcześniej filmy. Paulina Marciniak, która przyjechała z okolic Siedlec, przygotowała film o Irenie Marii Maternowskiej. - Walczyła w konspiracji w czasie I wojny światowej, jako pierwsza Polka uzyskała tytuł profesora w dziedzinie weterynarii. Zmarła na Pawiaku - opowiada kilkunastoletnia reżyserka. Ujął mnie jej duch walki i zapał naukowy.

Młodzi ludzie nie tylko prezentują swoje filmy w konkursie, ale także oglądają inne produkcje - mówi koordynatorka programu "Młodzi dla historii" Olga Kołakowska. Dodaje, że mogą spotkać się z twórcami i świadkami historii. Młodzież startuje również w konkursie teatralnym i dawnej mody.

11. Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci odbywa się w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym i na Placu Grunwaldzkim. W ostatnim dniu gościem będzie premier Mateusz Morawiecki.

 

Posłuchaj materiału Marzeny Bakowskiej:

 

Marzena Bakowska/pOr