Kalendarz imprez

PATRONAT

Zdrowie zaczyna się w głowie

data: 10.05, Środa
trwa do: 26.06, Poniedziałek
miejsce: Gdańsk
adres: Gdańsk, Wiele lokalizacji

"Zdrowie zaczyna się w głowie" Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej.

Obecnie na wizytę u psychologa czeka się ponad 9 miesięcy, dlatego środowisko psychoterapeutów pro bono udziela w maju bezpłatnych  konsultacji (do dyspozycji mieszkańców jest ponad 200 godzin) oraz prowadzi bezpłatne warsztaty, seminaria o różnorodnej tematyce (ponad 20).

 

W ostatnich latach diametralnie zmienił się nasz stosunek do zdrowego trybu życia. Coraz więcej czasu poświęcamy na uprawianie sportu, staramy się zdrowo odżywiać, coraz ważniejsza jest też dla nas ekologia. Jest jednak pewna sfera, którą wielu z nas ciągle traktuje jako coś wstydliwego, o czym raczej nie chcemy się chwalić w towarzystwie, bojąc się ostracyzmu. Tą sferą jest zdrowie psychiczne.

 

Tymczasem statystyki są alarmujące. Co czwarty dorosły Polak doświadczył w swoim życiu trudności emocjonalnych lub zaburzeń psychicznych Liczba chorych na depresję jest porównywana do liczby mieszkańców Warszawy. Najbardziej dramatycznym skutkiem tego stanu jest liczba popełnionych samobójstw – jest ona blisko dwukrotnie wyższa od liczby ofiar ginących co roku na polskich drogach! Tymczasem czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w publicznych placówkach wynosi obecnie kilka miesięcy.

 

Gdańscy psychoterapeuci postanowili działać. Na co dzień pracują w prywatnych gabinetach oraz w ośrodkach publicznych. Jednak tym razem postanowili zewrzeć szeregi i podjąć walkę o odczarowanie psychoterapii.

- Szukanie pomocy w sytuacjach kryzysowych, ale także wtedy gdy po prostu chcemy coś zmienić w naszym życiu nie jest słabością, a przejawem dbania o siebie  – przekonuje Katarzyna Wieczorek, psychoterapeutka z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, pomysłodawczyni Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyna się w głowie”.

 

Do współpracy przy realizacji kampanii zaprosiła Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Partnerami Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej został Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Zaproszenie do udziału w projekcie zostało przesłane do psychoterapeutów pracujących w różnych ośrodkach w Polsce. Patronat merytoryczny objęło Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej a medialny Radio Gdańsk.

 

- Odzew pokazuje ogromną mobilizację środowiska – mówi Teresa Smoła, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

 

W ramach kampanii każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych odbywających się w blisko czterdziestu prywatnych i publicznych gabinetach oraz ośrodkach. Dla mieszkańców przygotowane zostało też ponad dwadzieścia wydarzeń – warsztatów, prelekcji, seminariów, poświęconych m.in. takim zagadnieniom jak relacje między rodzicami a dziećmi w różnym wieku, terapia, , wypalenie zawodowe.

 

Wszystkie te działania są prowadzone nieodpłatnie, pro bono przez specjalistów w ośrodkach, które zgłosiły się do udziału w akcji. Choćby z tego powodu Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej to wyjątkowy projekt w skali kraju. Niespotykana jest także mobilizacja środowiska, a także zgodna współpraca podmiotów publicznych z prywatnymi gabinetami.

 

- Poprzez Gdańskie Dni zachęcamy do zrobienia „wiosennych porządków” w naszym życiu. Jest to doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i zacząć pracę nad sobą. Nasze dobre samopoczucie, zadowolenie z codziennego życia, jego dobra jakość zależą od sposobu, w jaki przeżywamy samych siebie i świat dookoła. A więc zdrowie rzeczywiście  zaczyna się w głowie – konkluduje Katarzyna Wieczorek. – Dlatego o dobrą kondycję psychiczną należy dbać na co dzień, tak samo jak o kondycję fizyczną. Nasza psychika „odwdzięczy się” w trudnych i stresujących momentach, które spotykają każdego z nas – dodaje.

- - - - - - - - -

Na wydarzenia oraz konsultacje obowiązują wcześniejsze zapisy.

Na konsultacje należy zapisywać się bezpośrednio u psychologów, psychoterapeutów, zaś na warsztaty bezpośrednio u ich organizatorów.

 

Lista ośrodków udzielających konsultacji psychologicznych oraz kalendarium warsztatów, prelekcji i innych wydarzeń są dostępne na stronie Fundacji Wspierania Rodzin Przystań: fwr-przystan.org oraz Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży: raclawicka.gda.pl