Kalendarz imprez


Czarne Wesele

data: 01.05, Poniedziałek
trwa do: 03.05, Środa
miejsce: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
adres: Smołdzino, Kluki 27

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego zaprasza na tegoroczną, XXI już, edycję Czarnego Wesela. Impreza ta w 2008 roku zajęła III miejsce w konkursie na Produkt Turystyczny Województwa Pomorskiego, a w roku 2009 II miejsce w konkursie Gdańskich Targów Turystycznych GTT–„Najlepsza promocja turystyki województwa pomorskiego 2009” w kategorii „Impreza Turystyczna”.

 

 

 

 

Jak co roku w pierwsze trzy dni maja zapraszamy naszych gości do spędzenia kilku niezwykłych godzin wśród wiejskich zagród sprzed stu lat, gdzie toczy się spokojne życie, gdzie kobiety i mężczyźni wykonują swoje codzienne zajęcia.

 

 

Zaglądając do muzealnych chałup i w obejściach podejrzeć można krzątające się kobiety, z których jedne piorą i maglują bieliznę, inne przędą nici na kołowrotku i tkają na krosnach , a jeszcze inne robią masło w kierzynce i smażą pyszne drożdżowe wafle. Mężczyźni tymczasem szyją i naprawiają sieci rybackie, wyplatają kosze, dłubią klumpy dla koni i kręcą konopne powrozy, potrzebne w gospodarstwie. Ręczną piłą traczną przecierają drewno do budowy domów. Miejscowy garncarz toczy gliniane naczynia na kole. A wokół wszystkich zagród roznosi się zapach pieczonego chleba.

 

 

Ale maj na ówczesnej wsi słowińskiej to przede wszystkim pora kopania torfu. Pozyskiwanie torfu było wspólną pracą słowińskiej społeczności wiejskiej. Wszyscy sobie wzajemnie pomagali, a każdy dzień kopania torfu kończyli biesiadą w gospodarstwie, które danego dnia w torf zaopatrywano. Cały dwu-, trzytygodniowy okres kopania torfu, czyli wspólną codzienną pracę i wspólne wieczorne ucztowanie Słowińcy nazywali czarnym weselem.

 

 

W programie imprezy:

 

• pokazy kopania torfu, plecionkarstwa, garncarstwa, tkactwa, powroźnictwa oraz wielu innych rzemiosł i zajęć codziennych

• występy zespołów folklorystycznych

• kiermasz sztuki amatorskiej i rękodzieła

• świeżo upieczony chleb ze smalcem, drożdżowe wafle i inne słowińskie smakołyki

 

 

http://www.muzeumkluki.pl