Kalendarz imprez

PATRONAT

XI Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej

data: 01.04 godz. 10:00, Sobota
miejsce: Kielno
adres: Kielno
organizator: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie

Festiwal w Kielnie spełnia bardzo istotną rolę w popularyzacji pieśni pasyjnej i wielkopostnej. 

Dla publiczności są to swoiste muzyczne rekolekcje. Nie bez znaczenia jest możliwość wykonywania przez chórzystów utworów w języku kaszubskim. Promocja Gminy Szemud, Dekanatu Kielno i regionu kaszubskiego poprzez organizację Festiwalu jest oczywista.

 

Z pasji do śpiewania
Dorobek  20 chórów, które przyjadą do Kielna z całego Pomorza, a także z Zielonej Góry, Poznania oraz z  Warszawy jest ogromny. Chórzyści zaśpiewają różnorodne pieśni pasyjne i postne, które poruszają sprawy niezwykle ważne i wartościowe. Swój udział zapowiedziały zespoły znakomite, a także zespoły mniej doświadczone. I w tym jest duża zaleta  Festiwalu. Każdy chór może skonfrontować swoje poczynania artystyczne z innymi. Może podpatrywać, porównywać, gromadzić doświadczenia. Każdy kto bierze udział w konkursie już zasługuje na uznanie. Jednak regulamin  konkursu jest taki, że wygrywa najlepszy.
 

Śpiewanie łączy ludzi
Pieśni pasyjne i wielkopostne w naszych kościołach śpiewane są  przeważnie w sposób bardzo tradycyjny. Zazwyczaj  nie myśli się o ich walorach estetycznych czy artystycznych. Nasz Festiwal stanowi wyjątkową  okazję do wszechstronnego kontemplowania  muzyki  w wykonaniu najznamienitszych polskich chórów.

Wszyscy jesteśmy zaproszeni

Tradycja muzyczna całego kościoła stanowi skarbiec nieocenionej wartości. Pięknym zwyczajem na Kaszubach stało się wykonywanie w okresie Wielkiego Postu utworów pasyjnych, także z udziałem chórów, dlatego należy przyjechać z całą rodziną do Kielna.

Rozpoczęcie Festiwalu organizatorzy zaplanowali  na godz. 10.00. Być może przesychania konkursowe rozpoczną się wcześniej, ponieważ jeszcze zgłaszają się kolejne chóry. Zatem prosimy zainteresowane osoby o śledzenie na bieżąco informacji zwianych z Festiwalem na stronie internetowej Centrum Kultury  www.gcksir.szemud.pl

Festiwal zakończy się o godz. 17.00 uroczystą Mszą św. oraz koncertem laureatów.