Kalendarz imprez


Ukraina przed wiekami

data: 16.03, Czwartek
trwa do: 31.05, Środa
miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
adres: Gdańsk, Mariacka 25/36

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przedstawia zabytki odkryte na ziemiach dzisiejszej Ukrainy gromadzone przez krakowskie muzeum od połowy XIX wieku do II wojny światowej. Są to zarówno przypadkowe znaleziska miłośników starożytności jak i materiał z wykopalisk prowadzonych przez archeologów.

 

Ilość zabytków oraz przekrój czasu, z którego pochodzą są imponujące – otrzymujemy możliwość zapoznania się z historią sięgającą ponad 6 tysięcy lat. Szczególnie atrakcyjne dla zwiedzających będą z pewnością zabytki antyczne, rzadko goszczące na wystawach pomorskich muzeów.

 

 

Zważywszy na duże zainteresowanie kulturą i historią Ukrainy mamy nadzieję, że wystawa cieszyć się będzie dużą popularnością. Z pewnością zachwyci spójnością przygotowania ekspozycji, bowiem jej archaiczny pod względem wystawienniczym charakter i takaż oprawa plastyczna wyśmienicie korespondują z główną myślą jej twórców, którą było przypomnienie sylwetek darczyńców i ich postawy szacunku wobec świadectw przeszłości. Dzięki nim możemy dziś cieszyć oko wspaniałą kolekcją zabytków archeologicznych, podziwiać przedmioty przypisane protocywilizacji trypolskiej, neolityczną broń, ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców, wytwory kultury staroruskiej i w końcu zabytki późnośredniowieczne i nowożytne. Całość uzupełniają ilustracje z dziewiętnasto-wiecznych publikacji archeologicznych oraz teksty wzbogacone cytatami zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

 

 

Miejsce:  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

 

 

Godziny otwarcia:

 

Poniedziałek: wystawy nieczynne

 

Wtorek: 8:00-16:00

 

Środa: 9:00-17:00

 

Czwartek: 8:00-16:00

 

Piątek: 8:00-16:00

 

Sobota: 10:00-16:00

 

Niedziela: 10:00-16:00

 

 

grodziskosopot.pl