Kalendarz imprez

PATRONAT

Wystawa prac malarskich uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 2

data: 17.03 godz. 16:30, Piątek
trwa do: 03.04, Poniedziałek
miejsce: Dom Sztuki, Gdański Archipelag Kultury
adres: Gdańsk, Stryjewskiego 25

Sztuka w życiu osób niepełnosprawnych pełni ważną rolę terapeutyczną.

Poprzez swoją twórczość mogą wyrazić siebie, przekazać uczucia i emocje, których nie potrafią zwerbalizować. Podnoszą własną samoocenę, doświadczają sukcesu i uznania innych. Otwierają się na otaczający świat aktywnie uczestnicząc w jego kreowaniu.

Wernisaż otwierający wystawę - 17.03.2017 r. godz. 16:30

Wystawa potrwa do 3.04.2017 r.

Prace zgromadzone na wystawie zostały ujęte w dwóch działach, tj. „GDAŃSK MOJE MIASTO” oraz „MIŁOŚĆ – JAK JĄ WIDZĘ, JAK JĄ CZUJĘ”.

 

Pierwszy koncentruje się wokół zabytków Gdańska. Obrazy powstały w ramach realizacji projektu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, który był realizowany wspólnie z CJD w Dortmundzie. Uczniowie szkoły mogli pochwalić się przed gośćmi pięknem swojego miasta i wspólnie przekształcić atmosferę tego magicznego miejsca w obraz.

Drugi dotyczy sfery bardzo osobistej – to kolejny sposób odkrywania siebie. Wykorzystując bogatą paletę barw, młodzi ludzie mówią o własnym odczuwaniu miłości, emocjach z tym związanych oraz obiektach tych uczuć. Żadne słowa nie wypowiedziałyby takiej gamy i głębi przeżyć.

Całość spina wspólnie stworzony obraz „Moja szkoła”.

Jest to praca zespołowa, tworzona z dumą i  radością z powodu możliwości kontynuowania edukacji, co nie dla każdego jest takie oczywiste. Osoby niepełnosprawne, nie zawsze mają możliwość podjęcia aktywności zawodowej, edukacyjnej i społecznej, więc jeśli mają na to szansę, to czynią to z prawdziwym entuzjazmem.