Kalendarz imprez

PATRONAT

Leszek J. Pękalski - Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego

data: 25.02 godz. 11:00, Sobota
trwa do: 26.03, Niedziela
miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
adres: Sopot, Plac Zdrojowy 2
organizator: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zxaprasza na wystawę

Leszek J. Pękalski „Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego”

 

Wernisaż: 24.02.2017 o godzinie 19.00

 

LESZEK JERZY PĘKALSKI

Ur. 1944 – fotografik, dydaktyk fotografii, nauczyciel akademicki, z wykształcenia fizyk-teoretyk. Członek ZPAF, rzeczoznawca MKiDN ds. fotografii artystycznej, członek honorowy Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. 11 wystaw indywidualnych eksponowanych w kraju i zagranicą, ok. 200 akceptacji na wystawach krajowych i zagranicznych, nagrody i wyróżnienia. Liczne  publikacje w prasie i wydawnictwach książkowych, współautor (z Mirosławem Wiśniewskim) albumu „Polska – dwory, dworki” (Jumar 1995), autor bestselerowego, wysoko ocenianego podręcznika „Kalejdoskop fotografii” (Helion 2012, nakład wyczerpany).

Fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas wielokrotnych odwiedzin u Józefa Chełmowskiego, na przestrzeni lat 2000 – 2015, ostatnie już po jego śmierci. Stanowią wybór spośród około tysiąca zdjęć.

 

JÓZEF CHEŁMOWSKI (1934-2013) – wybitny, wręcz wielki twórca ludowy z Kaszub. Malarz, rzeźbiarz, filozof, twórca książek w jednym egzemplarzu, instrumentów, które „prawie” grały i maszyn, które ”prawie” (albo rzeczywiście) działały, uroczy gaduła. Czytywał Goethego w oryginale, komentował w swej twórczości wydarzenia w kraju i na świecie, tworzył do ostatnich dni życia. Nie dbał o trwałość swoich dzieł, uważał, że mogą umrzeć wraz z nim, co niestety w dużej części ma miejsce i woła o pilną konserwację. „Czarodziejski ogród”, który starałem się zdokumentować swoimi zdjęciami, jest wspólnym dziełem Pana Józefa i jego żony. Pani Jadwiga Chełmowska przez te wszystkie lata troskliwie sadziła i pielęgnowała drzewa i kwiaty, którym ów ogród wiele ze swojego uroku zawdzięcza. Czyni to do dziś.