Kalendarz imprez


Stocznia Gdańska jako atrakcja turystyczna przed- i powojennego Gdańska

data: 21.02 godz. 18:00, Wtorek
miejsce: Instytut Kultury Miejskiej
adres: Gdańsk, Długi Targ 39/40

Jak przed wojną i tuż po niej przedstawiano Stocznię Gdańską w przewodnikach turystycznych? Czemu służyło stoczniowe muzeum? Opowie o tym w IKM Magdalena Staręga – doktorantka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, pracowniczka Europejskiego Centrum Solidarności.

- Podczas wykładu zaprezentuję Stocznię Gdańską jako jedną z atrakcji turystycznych Gdańska. Jednak zamiast opowiadać o fenomenie turystycznym stoczni jako „kolebki Solidarności”, skupię się na ujęciu historycznym, kończąc swoją opowieść na latach 70. XX wieku. Podczas wykładu dowiemy się kto i dlaczego zwiedzał zakład, jak go przedstawiano w przewodnikach turystycznych, a także czemu służyło stoczniowe muzeum – mówi Magdalena Staręga.

 

 

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Podczas najbliższych spotkań usłyszymy o Stoczni Gdańskiej jako atrakcji turystycznej, Kunsztach Wodnych w Gdańsku, Stoczni Gdańskiej jako centrum wodnym Gdańska, czy o Twierdzy Wisłoujście.

 

 

Akademia Gdańska, „Stocznia Gdańska jako atrakcja turystyczna przed- i powojennego Gdańska”

 

 

Data: 21 lutego, godz. 18.00,

 

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

 

www.facebook.com/events/1716008205376466/