Kalendarz imprez


Architektura Gdańska : Niezwykłe budynki Adolfa Bielefeldta w Gdańsku i Sopocie

data: 04.03 godz. 12:00, Sobota
miejsce: Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego
adres: Gdańsk, Wita Stwosza 55

Adolf Bielefeldt był jednym z najważniejszych architektów pierwszych dziesięcioleci XX w. w Gdańsku i Sopocie. Zaprojektował m.in.: Willę Basera przy ul. Chrobrego w Sopocie, dawny budynek Kasy Chorych przy ul. Wałowej czy budynek Monopolu Tytoniowego przy ul. Łąkowej na Dolnym Mieście. O architekcie i jego dziełach opowiedzą Ewa Barylewska-Szymańska i Wojciech Szymański.

 

 

- Adolf Bielefeldt, właściciel dużego biura architektonicznego, był jednym z najważniejszych architektów pierwszych dziesięcioleci XX w. w Gdańsku i Sopocie. Projektant nadał architektoniczny i urbanistyczny wyraz fragmentom nowej zabudowy obu miast. Był autorem czołowych budynków użyteczności publicznej okresu międzywojennego. Dziś, niesłusznie zapomniany, wart jest przypomnienia i przybliżenia zaprojektowanych przez niego obiektów – zapowiada Ewa Barylewska-Szymańska.

 

 

Już drugi rok Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na cykl wykładów Architektura Gdańska, który opowiada o kulturowej, społecznej i artystycznej tożsamości miasta kreowanej przez jego architekturę, urbanistykę czy sztukę ogrodową. Wykład o budynkach zaprojektowanych przez Adolfa Bielefeldta wygłoszą Ewa Barylewska-Szymańska i Wojciech Szymański z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

 

Harmonogram wykładów cyklu Architektura Gdańska

 

 

18 lutego, godz. 12.00, Adolf Bielefeldt w Gdańsku i Sopocie (wybrane realizacje architektoniczne) | dr Ewa Barylewska-Szymańska; mgr Wojciech Szymański (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska).

 

 

 www.facebook.com/events/730633337112729/.

 

 

18 marca, godz. 12.00, Gdańskie pomniki | dr Jacek Friedrich (Instytut Historii Sztuki UG; Muzeum Miasta Gdyni)

22 kwietnia, godz. 12.00, Działalność Friedricha Fischera w Urzędzie Budownictwa Naziemnego Wolnego Miasta Gdańska | dr Ewa Barylewska-Szymańska; mgr Wojciech Szymański (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska)

 

 

20 maja, godz. 12.00, Gdański modernizm: 1945-1989 | dr Jacek Friedrich (Instytut Historii Sztuki UG; Muzeum Miasta Gdyni)