Kalendarz imprez


Orient Express : Indonezyjski Skarbiec Natury

data: 23.02 godz. 18:00, Czwartek
miejsce: Instytut Kultury Miejskiej
adres: Gdańsk, Długi Targ 39/40

Prastare jaszczury z Komodo, cuchnące raflezje z dżungli Borneo i Sumatry oraz niezwykłe złoża złota, diamentów i siarki to tematy kolejnego spotkania poświeconego Indonezji w IKM w Gdańsku z cyklu Orient Express. Prof. Małgorzata Jarmułowicz, podróżniczka i znawczyni Azji Południowo – Wschodniej odkryje przed słuchaczami prawdziwy skarbiec natury egzotycznego archipelagu.

 

Przypomnijmy, że prof. Małgorzata Jarmułowicz teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, a także podróżniczka rozmiłowana w Indonezji odbyła wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem w ciągu kilkunastu lat wiele podróży do tego kraju, eksplorując ponad dwadzieścia wysp i archipelagów.

 

 

W trakcie spotkania wysłuchamy ilustrowanych filmami i zdjęciami podróżniczego duetu opowieści z podróży o niezwykłych bogactwach naturalnych wysp Indonezji i sposobach ich pozyskiwania. Prelegentka przybliży unikalne miejsca, w których do dziś archaicznymi metodami, często z narażeniem zdrowia i życia, pozyskuje się cenne surowce. Opowie o kopalniach siarki w kraterze czynnego wulkanu Kawah Ijen na Jawie, nielegalnych poszukiwaniach złota w porośniętych dżunglą górach Sulawesi, a także o diamentach na Kalimantanie. – Wśród zdjęć będą także obrazy przerażających skutków niekontrolowanej erupcji wulkanu błotnego Lusi na Jawie, gdzie natura dała gorzką lekcję pokory zachłannym poszukiwaczom gazu ziemnego – zapowiada prelegentka. Z nią także powędrujemy na wyspę Palue, gdzie groźny wulkan Rokatenda dostarcza z kolei ludziom bezcenną pitną wodę, odzyskiwaną z destylowanej pary wodnej.

 

 

Podczas indonezyjskiej podróży w IKM poznamy także świat podmorskich głębin. – Powiem o życiu gigantycznych i łagodnych rekinów wielorybich, zaprzyjaźnionych z papuaskimi rybakami i majestatycznych mantach, żerujących u wybrzeży Kalimantanu – zapowiada Jarmułowicz. Wśród morskich opowieści nie zabraknie tego wieczoru opowiadań o cudach rafy koralowej czy narodzinach żółwi morskich. – Wspomnę także o endemicznej faunie słonowodnych jezior, ukrytych w sercu koralowych wysepek, gdzie można pływać wśród ławic nieparzących meduz lub baraszkować ze zjawiskowo kolorowymi krewetkami – dodaje prelegentka. Przyjrzymy się także trudom życia mieszkańców wyspy Lembata, dla których racją przetrwania są niebezpieczne polowania na największe morskie drapieżniki: kaszaloty, orki i rekiny.

 

 

Ale to nie koniec przyrodniczych atrakcji Indonezji. Podczas spotkania bliżej poznamy także jej najbardziej znane lądowe ciekawostki fauny i flory. - Spotkamy się z olbrzymimi waranami, nazywanymi smokami z Komodo, i z największymi kwiatami świata - raflezją, które tylko nieliczni mogą znaleźć w gęstej dżungli na Sumatrze – zdradza prelegentka.

 

 

WSTĘP WOLNY