Kalendarz imprez


Festiwal Filmów Kultowych

data: 01.06, Czwartek
trwa do: 30.06, Piątek
miejsce: Stocznia Gdańska
adres: Gdańsk, Na Ostrowiu 15/20

 

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Kultowych będzie dwudziestą, jubileuszową odsłoną Festiwalu, który organizowany był od 1998 roku w Katowicach. W 2017 Festiwal odbędzie się w Gdańsku. Nowym dyrektorem artystycznym imprezy został Krystian Kujda, założyciel dobrze znanego gdańskiej publiczności kolektywu VHS Hell.

 

Festiwal Filmów Kultowych ma charakter retrospektywny i skupia się na prezentacji szeroko rozumianego kina kultowego, ze szczególnym naciskiem na filmy reprezentujące różnorodne gatunki filmowe - zarówno tytuły szeroko rozpoznawalne, uwielbiane przez kinomanów na całym świecie, jak i te mniej znane, ale równie wartościowe i interesujące. Głównym kryterium doboru tytułów jest ich kultowość, rozumiana jako szczególna istotność danego filmu dla konkretnej grupy widzów.

 

 

Ponieważ dla organizatorów Festiwalu najważniejszy jest sposób odbioru filmu, poszczególne propozycje programowe zostaną zaprezentowane nie w tradycyjnych salach kinowych, ale w miejscach niezwykłych i unikatowych - między innymi w industrialnych halach historycznej Stoczni Gdańskiej (B90, B64, W4), w plenerze na ulicy Elektryków, a także w przygotowanym specjalnie na okazję Festiwalu kinie samochodowym. Każdy seans będzie dzięki temu jedynym w swoim rodzaju filmowym doświadczeniem.

 

 

Goście Festiwalu będą także mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących - wystawach, imprezach muzycznych, panelach dyskusyjnych i spotkaniach z filmoznawcami. Festiwal otworzy natomiast koncert (9 czerwca) francuskiej legendy sceny synthwave, Perturbatora, który chętnie inspiruje się kultowymi filmami z lat osiemdziesiątych.

 

 

 

http://filmykultowe.pl/

 

https://www.facebook.com/filmykultowe

 

https://www.instagram.com/filmy_kultowe/