Kalendarz imprez

PATRONAT

Halina i Frankenstein

data: 27.01, Piątek
trwa do: 19.03, Niedziela
miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
adres: Sopot, Plac Zdrojowy 2
organizator: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Wystawa Anety Grzeszykowskiej pt. Halina i Frankenstein przedstawia cykl nowych prac artystki połączony z wyborem prac z Selfie, Iranian Film Stills oraz rozwijanym cyklem Negative Make up. Częścią wystawy są projekcje Furia oraz Negative Process.

Wernisaż: 26.01.2017 r. o godzinie 19.30

 

 

Tytuł wystawy odnosi się do eseju Agaty Araszkiewicz, która pisała o kolażach Grzeszykowskiej reinterpretujących zdjęcia Wojciecha Zamecznika poświęcone jego żonie Halinie. Prace z tej serii stanowią punkt wyjścia do stworzenia nowej narracji, która kładzie nacisk na sposób pracy artystki oraz feministyczny aspekt jej sztuki.

 

Grzeszykowska swoimi działaniami zwraca uwagę na fakt, że fotografia - szczególnie współcześnie - ogranicza rzeczywistość, eliminując wszystko to, co poza kadrem i uśmiercając to, co niesfotografowane. O tym między innymi opowiada najnowszy cykl prac artystki, w którym przedmiot fotografii kończy się dokładnie tam, gdzie zdjęcie i „żyje" wyłącznie w sfotografowaniu.

 

Wielopostaciowość, płynność i swoista polimorficzność Grzeszykowskiej zbliżają ją do figury kobiety-cyborga opisanej przez Donnę Harraway. Przekraczającej dawne schematy, utarte klisze i postromantyczne, patriarchalne fantazmaty, a jednocześnie nieobliczalnej, pozostającej poza dwubiegunową tożsamością hybrydy, połączenia tego, co ludzkie i techniczne, organiczne i syntetyczne, męskie i żeńskie, piękne i wstrętne, a w wypadku nowej pracy także artystyczne i nieartystyczne.

 

Wystawie Halina i Frankenstein towarzyszy katalog prac Anety Grzeszykowskiej z lat 2006-2016 z esejami Agaty Araszkiewicz, Karoliny Lewandowskiej i Adama Mazura oraz opracowanym kalendarium wystaw i pełną bibliografią tekstów dotyczących twórczości artystki.