Kalendarz imprez

PATRONAT

M/morze Gosia Golińska

data: 25.01, Środa
trwa do: 19.02, Niedziela
miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
adres: Sopot, Plac Zdrojowy 2
organizator: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

M1, M2, M3, M4, M5 to symbole oznaczające w czasach PRL-u metraż mieszkania – wyczekiwanego i otrzymywanego z przydziału obiektu pragnień. Tytuł M/morze oznacza mieszkanie z widokiem na morze – luksusowe marzenie.

 

Państwowa Galeria Sztuki wybudowana w miejscu dawnego Biura Wystaw Artystycznych znajduje się w Sopocie, przy plaży i molo.

Przestrzeń najwyższego piętra – przeznaczonego na działania związane z realizacją M/morze – jest podzielona na dwa poziomy. Z balkonu widać główną część sali. Witryna głównego wejścia stanie się „tablicą informacyjną". Kondygnacji został przywrócony pierwotny plan. Zabudowane płytami okna odsłonięto. Sala odzyskała dzienne światło, widok na morze z północy i na nowo powstały Plac Przyjaciół Sopotu z południowej strony. Budynek jest „pojemnikiem" na różne funkcje. Oprócz Galerii znajdują się tu: sklepy, hotel, informacja turystyczna, kawiarnie, restauracje i klub nocny.  Na 2 kondygnacji powstała wielofunkcyjna przestrzeń do życia z instalacją zawierającą miejsce do pracy, spotkań, wypoczynku, snu i zabawy.

Wciąż trwa proces udomowiania Galerii. Materiałem do zbudowania wieloelementowej instalacji są dobrze znane przedmioty domowe oraz obiekty z przestrzeni Galerii i ulic Trójmiasta. Tu odbywają się spotkania, prezentacje i akcje.

 

W dniu otwarcia projektu odbyła się rozmowa Gosi Golińskiej z Karoliną Plintą, dyrektor Galerii Kubeł, która mieści się, jak sama nazwa wskazuje, w kuble na śmieci. W związku z tym, że artystka mogłaby byś matką Karoliny, rozmowa polegała na zadawaniu pytań i odpowiedziach z serii „zapytanie o trwanie”.

 

Przez cały czas trwania M/morze. Gosia Golińska na miejscu można zapoznać się z wynikami badań przeprowadzonych przez Fundację Katarzyny Kozyry dotyczących obecności kobiet na uczelniach artystycznych w Polsce oraz z aktualnymi i archiwalnymi wpisami na blogu Gosi Golińskiej sukienka-do-ziemi.blogspot.com.

 

Gosia Golińska, zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w WARSZTATACH W ZNAJDOWANIU SZCZĘŚCIA. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze umówienie się z artystką (kontakt pod adresem e-mail: super.gosia.golinska@gmail.com )

 

Z pierwszymi dniami lutego rozpocznie się prezentacja projektu „Aprons” (fartuchy) Meeny Jones. W kolejnych tygodniach zobaczyć będzie można pracę „Polska burka” Karoliny Mełnickiej, a także prezentacje pozostałych zaproszonych gości: Magdy Szpecht, Małgosi Zielińskiej, Grażyny Rigall. Będą też miały miejsce zmiany przestrzeni całej ekspozycji.

 

W środę 15 lutego o godzinie 19.00 odbędzie się perforamance z perkusją, na której będzie grał Michał Gos.

 

Ostatni dzień projektu będzie w niedzielę 19 lutego 2017.

 

 

Spódnice jak zasłony, sukienki jak firany. Jak kamienie. Jak sztandary. Ubrania związane pajęczyną codzienności rozpychają się i układają w stosy. Zasłaniają słońce. Szwy puszczają. Dziury zadają pytania. Potrzebne. Niepotrzebne. Falowanie. Sztorm. Chcę. Nie chcę. Ciężar. Porządek. Chaos. Neutralne. Polityczne. Powód. Potrzeba. Decyzja. Znajdź punkty zwrotne. Odszukaj zbiór. Wskaż swoje miejsce i dotrzyj do celu.

Z radością zamieszkam przy samej plaży. Zapraszam - Gosia Golińska

 

Gosia Golińska – artystka związana ze środowiskiem trójmiejskim. W swoich pracach łączy działania o charakterze relacyjnym z refleksją feministyczną. Od 2013 roku prowadzi projekt „Sukienka do ziemi”, w ramach którego kolekcjonuje sukienki i ich historie, które są jej przekazywane przez kobiety uczestniczące w projekcie. Z własnych, podarowanych, lub znalezionych ubrań często aranżuje instalacje, pochłaniające nie raz nawet całą przestrzeń wystawienniczą. W ten sposób „udomawia” miejsca, do których jest zapraszana, a następnie sama w nich zamieszkuje. W tym specyficznym akcie „zadomowienia w sztuce” zakłada ona także udział widza, którego rola również zostaje przedefiniowana – z bezosobowego odbiorcy staje się on gościem uczestniczącym w wydarzeniu na granicy sfery publicznej i prywatnej. (Karolina Plinta)