Kalendarz imprez

PATRONAT

Na Gdańsk zdecydowałem się od razu

data: 12.01 godz. 17:00, Czwartek
trwa do: 17.04, Poniedziałek
miejsce: Dom Uphagena
adres: Gdańsk, Długa 12
organizator: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Z polskich Kresów do Gdańska – sylwetki gdańszczan w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska.

W czwartek 12.01.2017 r. o godzinie 17:00 w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zostanie otwarta nowa wystawa czasowa „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu” poświęcona gdańskim Kresowianom. MHMG we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprezentuje sylwetki i przedmioty należące do 14 expatriantów, których losy wpisują się w szerszy problem – korzeni tożsamości współczesnych gdańszczan.

 

Celem wystawy nie jest ukazanie samego zjawiska tzw. „repatriacji”, lecz losów poszczególnych ludzi je tworzących. Będzie to pierwsza tego typu prezentacja w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które do tej pory w swojej działalności wystawienniczej i wydawniczej nie podejmowało szerzej tematyki powojennych przesiedleń, a przecież to właśnie kresowianie przybyli do naszego miasta po 1945 r. i w nowej, obcej rzeczywistości - na miarę możliwości danych przez odziedziczone po Niemcach środowisko kulturowe - tworzyli Gdańsk od nowa.” – mówi Waldemar Ossowski.

 

Wśród bohaterów wystawy znajdą się m.in. były dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej, prof. Zbigniew Jan Nowak, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku Michał Reicher, powieściopisarka i poetka Eugenia Kobylińska-Masiejewska, czy Franciszek Duszeńko – rzeźbiarz, profesor PWSSP.

 

Aby lepiej zaprezentować wybrane przez nas postacie sięgnęliśmy do domowych archiwów, przedstawimy fotografie z rodzinnych albumów oraz inne przechowywane pamiątki. Życiorysy Polaków z Kresów to historie patriotów – społeczników, uczestników walk z Bolszewikami, ale też intelektualistów. Najważniejszy jest jednak wkład w odbudowę powojennego Gdańska. Nasze Muzeum jest otwarte na współpracę i poprzez prezentowaną w Domu Uphagena wystawę zapraszamy Kresowian do dzielenia się z nami informacjami, czy też własnymi przeżyciami. Z chęcią dokonamy także digitalizacji fotografii, czy pocztówek.” – mówi Janusz Dargacz.

 

Wystawa będzie czynna do 17 kwietnia 2017 r. Informacje o towarzyszących jej wydarzeniach ukażą się na stronie www.mhmg.pl

 

Zespół realizujący wystawę: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska, Wojciech Szymański

Współpraca: Bożena Kisiel (Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej), Wiktoria Blacharska (Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii), PAN Biblioteka Gdańska, Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych, Sekcja Historyczna Politechniki Gdańskiej

 

http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/880/na-gdansk-zdecydowalem-sie-od-razu