Kalendarz imprez

PATRONAT

21. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA 2017. Eliminacje

data: 22.01 godz. 10:00, Niedziela
miejsce: Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
adres: Gdańsk, Powstańców Warszawskich 25
bilety:

Wstęp na koncert laureatów i Jana Kondraka: 20 zł, uczestnicy eliminacji wstęp wolny.

organizator: Fundacja EDF Polska

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz główny organizator Fundacja EDF Polska ma zaszczyt zaprosić na Eliminacje Regionalne OFPA 2017 oraz uroczysty Koncert Galowy.

 

 

 

Czym jest OFPA?

OFPA, nazywana festiwalem festiwali, ma już stałą pozycję w krajowym kalendarzu festiwali. Co więcej, przez lata to wydarzenie wypracowało sobie mocną pozycję w czołówce festiwali piosenki artystycznej. Występ w finale OFPA, zdobycie nagrody, ma prestiżowe znaczenie i cytowane jest w ,,biografiach” młodych i nie tylko młodych adeptów sztuki scenicznej. Niektórzy laureaci głównych nagród naszego festiwalu niejednokrotnie to właśnie w Rybniku, rozpoczynali swoją ścieżkę kariery artystycznej. Laureatami nagród w 20 letniej historii OFPA są np. Joanna Liszowska, Katarzyna Dąbrowska, Wojciech Brzeziński, Dorota Osińska, Iwona Loranc, Piotr Rogucki, Natalia Sikora, Katarzyna Zielińska, Joanna Lewandowska, Natalia Grosiak, Łukasz Majewski, Tomasz Wachnowski i inni utytułowani już artyści. Dla wielu uczestników eliminacji, jest to wyznacznik poziomu festiwalu, ale jednocześnie stanowi dla nich spore wyzwanie. – mówi Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Jadwiga Demczuk-Bronowska

Ostatnie eliminacje w Gdańsku zgromadziły wielu utalentowanych wykonawców. Artyści wykazali się dużym profesjonalizmem i sprawili wiele radości jurorom. „…Wysoki poziom ustanowiony w stolicy utrzymał się w całym kraju. Z tym, że Ci z Gdańska i okolic częściej używali humoru i satyry. Używali ze znakomitym skutkiem.mówi przewodniczący jury OFPA – Jan Kondrak

 

Szczegółowy program wydarzenia:

    12:00 – 14:00 / przesłuchania uczestników konkursu

    14:00 – 15:00 / przerwa

    15:00 – 17:00 / przesłuchania uczestników konkursu

    17:00 – 18:00 / obrady Jury

    18:00 – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU oraz KONCERT GALOWY ELIMINACJI REGIONALNYCH OFPA 2017 w Gdańsku. Koncert Laureatów - wystąpi 5-6 osób zakwalifikowanych do finału krajowego OFPA w Rybniku. Każdy występ będzie komentowany przez przewodniczącego jury i pozostałych jurorów, oczywiście za zgodą uczestników. Omówienie dotyczyć będzie całości dzieła scenicznego (od sposobu wejścia na scenę do pracy z mikrofonem poprzez postawę artysty przy mikrofonie) oraz Jan Kondrak – Koncert „Piosenki Najpiękniejsze na Świecie”. Utwory klasyków w tłumaczeniu i w wykonaniu przewodniczącego jury. W repertuarze piosenki STINGA, DASSINA, OKUDŻAWY, COHENA, WYSOCKIEGO i STACHURY.

 

Jan Poprawa o Janie Kondraku (Trzynastu poetów” Wydawnictwo MCDN Kraków 2003)
Jan Kondrak jest mężczyzną obdarzonym fantastycznym głosem. Głos Kondraka wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Przez czas jakiś, ze względu na blask, siłę i wyjątkową skalę(zwłaszcza górne rejestry) porównywany bywał do głosu Czesława Niemena. Ale na dobrą sprawę nie jest to porównanie najwłaściwsze: Kondrak najlepiej czuje się bowiem nie w Niemenowskim „nibysoulu”, ale w melodyjnych pieśniach o długiej linii melodycznej, w dumkach i zaśpiewach tchnących niedaleką zagranicą. Nagrany przezeń Ataman, stylizowany na pieśń kozacką – to dzieło nie tylko wybitne, ale i charakterystyczne: tak się dziś w Polsce nie śpiewa, bo się dziś tak śpiewać nie potrafi. Tylko Kondrak potrafi. Gdy w roku 1985 zdobył w Krakowie drugą nagrodę Studenckiego Festiwalu Piosenki (jak niegdyś Demarczykówna czy Grechuta) zachwycał głosem, ale zwracał też uwagę autorskimi tekstami. Z czasem okazało się, że teksty Kondraka stanowią wartość, która podobnie jak jego głos – wymyka się spod powszechnych miar. Piosenki pisane przez Mistrza ze Świdnika charakteryzują się bowiem nie tylko poetycką metaforą, nie tylko doskonałą konstrukcją formalną (co w dobie niechlujstwa i amatorszczyzny – ważne nadzwyczaj) , ale także wyjątkową śmiałością leksykalną. Język piosenek Kondraka jest współczesny, „dzisiejszy”, bynajmniej nie dlatego, że autor epatuje młodzieżową czy młodopoetycką nowomową. Kondrak potrafi coś znacznie większego: kodować w swych tekstach jakże charakterystyczny dla naszych czasów, nerwowy i nielinearny rodzaj kojarzenia i porozumiewania się współczesnych ludzi. Mistrzem takiego zapisywania języka był Białoszewski. Kondrak robi to samo, choć zupełnie innymi środkami.

 

Dołącz do wydarzenia na Fb  https://www.facebook.com/events/902395506563457/

 

Najważniejsze zasady regulaminu konkursu OFPA:
- ukończone 16 lat;
- wykonanie z akompaniatorem, lub akompaniamentem własnym 2 piosenek artystycznych
 w języku polskim (z gatunku piosenki poetyckiej, autorskiej, aktorskiej);
- akompaniament można wykonać na jednym dowolnym instrumencie przy każdej z piosenek.
Nie dopuszcza się playbacku i śpiewu a’capella.

 

Harmonogram przesłuchań konkursowych na terenie całego kraju: 

14 stycznia Wrocław – Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście

15 stycznia Zielona Góra – Zielonogórski Ośrodek Kultury
21 stycznia Warszawa – Służewski Dom Kultury 
22 stycznia Gdańsk – Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
04 lutego Kraków – Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki
05 lutego Rybnik – Fundacja EDF Polska

W Eliminacjach Regionalnych można wystąpić tylko raz w mieście wskazanym w zgłoszeniu.

Reprezentanci regionów nominowani w I etapie Eliminacji Regionalnych wystąpią 16 i 17 lutego w Konkursie Krajowym podczas 21.OFPA w Rybniku.

Finał Konkursu Krajowego odbędzie się 18 lutego w Fundacji EDF Polska w Rybniku.

Koncert Laureatów i Koncert Galowy 19 lutego w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

 

 

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania ze strony organizatora: http://www.ofpa.pl/

Organizator: Fundacja EDF Polska

 

Współorganizatorzy:

SCENA MUZYCZNA Gdańskiego Archipelagu Kultury

Teatr Ziemi Rybnickiej

Służewski Dom Kultury

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki

Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście

Zielonogórski Ośrodek Kultury