Kalendarz imprez


Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku

data: 21.05 godz. 12:00, Niedziela
miejsce: Teatr Gdynia Główna
adres: Gdynia, Plac Konstytucji 1
bilety:

20 zł

 

Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych,  jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu.

 

Bajka o Pipo to uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni.

 

Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

 

Forma spektaklu ruchomego pozwoli młodym widzom doświadczyć bliskiego obcowania ze sztuką i przekonać się, że granice wyobraźni sięgają znacznie dalej niż można by przypuszczać.

 

 

Fragmenty recenzji:

 

 

Oczywiście „Pipo..." to przede wszystkim opowieść dla dzieci. Momentami dość wymagająca. Pojawia się w niej motyw śmierci, aktorzy w finale informują Pipo, że nie zobaczy już więcej swoich rodziców. Moje obawy były większe niż te zgromadzonych na widowni dzieci. Kiedy Pipo zdziwiony pyta, dlaczego nie zobaczy rodziców, dzieci nie tylko doskonale rozumieją, a nawet starają się wyjaśnić księciu powody tej sytuacji. Nikt się nie dziwi, nikt nie płacze. Bajka opowiada o życiu, a częścią życia jest przecież smierć. Spektakl może być dla rodziców pretekstem do rozmowy z dzieckiem o tych trudnych tematach. Na pewno jednak ten temat nie może być pretekstem, by spektaklu unikać. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich dorosłych poszukiwaczy dobrego teatru - niezależnie od tego, czy mają dzieci, czy po prostu chcieliby dziećmi jeszcze raz się poczuć.

 

Katarzyna Gajewska - Dziennik Teatralny

 

 

Ewa Ignaczak dokonała w adaptacji wielu praktycznych skrótów w bajce Gripariego, skupiając się na głównych wątkach z pierwszej części bajki (nie ma choćby księżniczki Popi, zredukowany został motyw opowiadania bajek, którymi Pipo musi zapłacić za gościnę w Schronisku dla zabłąkanych dzieci, odrzucono zupełnie wątek wojska czy smoka). Z całej opowieści pozostała przede wszystkim podróż Pipo na czerwonym koniku w rozmaite miejsca oraz tęsknota za rodzicami i dzieciństwem, pozostawianym nieuchronnie za sobą wraz z dorastaniem.

Motyw drogi znajduje swoje odbicie w strukturze spektaklu, w którym publiczność wędruje za bohaterami po przestrzeni Teatru Gdynia Główna - wraz z królem do krainy Wielkiej Czarodziejki z Kresów Wód i z powrotem na zamek rodziców Pipo, a potem już z księciem Pipo do wulkanu, gdzie koń poniesie go wprost na spotkanie Karła i podstępnej Czarownicy. Przechodzenie z miejsca w miejsce jest dla dzieci największą atrakcją przedstawienia i zarazem jego najlepszym pomysłem (prostym i udanym chwytem jest też poszukiwanie przez króla odpowiedniego dziecka wśród publiczności z lupą w ręku).

 

Łukasz Rudziński - Trójmiasto.pl

Media