Epidemia koronawirusa
Organizatorzy akcji #MaskaDlaMedyka szacują, że w rękach Polaków znajduje się ponad 300 tysięcy masek, które mogą zostać przerobione na maseczki medyczne (Fot. Marta Rybicka)

czwartek,

09 kwietnia 2020

22:18

Maski do nurkowania, które pomogą medykom w walce z epidemią. Każdy może mieć je w domu

Pracownicy medyczni cały czas walczą z epidemią COVID-19. Niestety przy obecnej skali problemu w Polsce dostęp do wyposażenia medycznego jest niewystarczający. Dlatego, aby pomóc bohaterom codziennej walki o ludzkie życie, dwa tygodnie temu powstała akcja #MaskaDlaMedyka. Okazuje się, że wiele z nas może mieć bardzo cenną maskę w swoim domu. Wystarczy ją jedynie lekko przerobić.


- Akcja jest prywatną, oddolną inicjatywą osób, chcących wesprzeć tych, którzy codziennie narażają się dla nas i naszych bliskich - mówi Bartosz Kamiński, jeden z inicjatorów akcji. - Zależy nam, aby każdy pracownik systemu ochrony zdrowia, narażony na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2, był wyposażony w maskę zapewniającą bezpieczeństwo. Podobnie jak wolontariusze w innych krajach Europy i świata szukamy wszelkich możliwych narzędzi, pozwalających jak najszybciej zapewnić medykom ochronę - zaznacza Bartosz Kamiński.

MASKI FIRMY DECATHLON

Okazuje się, że przeznaczone do nurkowania maski Easybreath SUBEA firmy Decathlon mogą zostać w prosty sposób przerobione na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego lub wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP). Podobne rozwiązania są z powodzeniem wdrażane między innymi we Włoszech, Czechach, Francji i USA.

- Wystarczy wydrukować w technologii 3D adapter, do którego pracownicy medyczni dołączą filtry medyczne - wyjaśnia Ilirjan Osmanaj, koordynator współpracy z partnerami akcji. - Dzięki specjalnej aplikacji print4medic koordynujemy zgłoszenia i pracę wszystkich chętnych do zaangażowania się drukarzy 3D - dodaje Bartosz Kamiński.

W ostatnich dniach do placówek ochrony zdrowia przekazano kilka tysięcy masek. Znacząca część tej puli została dostarczona dzięki uprzejmości firmy Decathlon, ale równie wielkie znaczenie mają maski przekazywane przez indywidualnych darczyńców bezpośrednio do szpitali i stacji pogotowia.

Organizatorzy akcji #MaskaDlaMedyka szacują, że w rękach Polaków znajduje się ponad 300 tysięcy masek. Więcej szczegółów i informacji jak pomóc, można znaleźć >>> TUTAJ

 

mat. prasowe/oprac. tgr