Epidemia koronawirusa
Czas kwarantanny warto wykorzystać na wspólną zabawę i naukę (Fot. mojedziecikreatywnie.pl)

sobota,

21 marca 2020

15:21

Niech kwarantanna będzie kreatywnym czasem spędzonym z dzieckiem

Zróbmy plan dnia i angażujmy dzieci do prac domowych. Przeczytaj jak dobrze wykorzystać ten czas.

Gra w statki, w dwa ognie czy wspólne gotowanie i robienie domowych eksperymentów. W czasie kwarantanny warto rozdzielić dzieciom czas na zabawę i na naukę. Dobrze jest w zwykłe obowiązki domowe angażować najmłodszych.

STWÓRZCIE WSPÓLNY PLAN DNIA

- Pomóc może w tym stworzenie wspólnego planu dnia, a także rozpisanie kiedy jest czas na naukę, a kiedy na zabawę – podpowiada blogerka Ewa Wojtan, proponująca zabawy na blogu mojedziecikreatywnie.pl. Warto wziąć dużą kartkę i godzinowo rozpisać, jak będzie wyglądał dzień. - Niech dzieci wezmą w tym czynny udział: pokolorują ten plan, same zaproponują, w którym czasie chcą mieć przerwę albo pokażą miejsce, w którym taki plan zostanie powieszony – dodaje.

Podkreśla, że "warto wykorzystać wszystko, co mamy pod ręką i włączać dzieci do domowych prac".

Jak zaznacza blogerka, młodsze dzieci chętnie włączą się w zabawy plastyczno–artystyczne. Farby, plastelina, masa solna – wszystko może iść w ruch. Warto wrócić do zabaw z naszego dzieciństwa.

- Ze starszymi możemy zagrać w statki albo "państwa-miasta". W berka się w domu nie pobawimy, ale już w zabawę "ciepło–zimno" jak najbardziej – proponuje Ewa Wojtan.

PRACE DOMOWE W FORMIE ZABAWY

Nawet zwykłe prace domowe można zamienić na zabawę. Dzieci mogą zdejmować ubrania z suszarki i układać je kolorami. Można zaproponować zabawę "kto pierwszy znajdzie skarpetki do pary". Czasami zwykła propozycja "zabawy w sprzątanie" może ogromnie zaangażować dzieci.

 

Alicja Samolewicz-Jeglicka