Epidemia koronawirusa
Czy koronawirus sparaliżuje piłkarskie rozgrywki w Europie? Fot. Wikimedia Commons

wtorek,

10 marca 2020

19:44

Pep Guardiola apeluje o zawieszenie Premier League. Liga Mistrzów i Liga Europy bez kibiców oraz uścisków dłoni [POSŁUCHAJ]

Wirus rodem z Chin coraz bardziej utrudnia normalne życie w Europie. W poniedziałek premier Włoch ogłosił cały kraj "czerwoną strefą", zawieszając do odwołania m.in. wszystkie wydarzenia sportowe – w tym mecze Serie A. Bez kibiców zagra Ekstraklasa, coraz więcej klubów decyduje się rozgrywać mecze w europejskich pucharach przy pustych trybunach.


Posłuchaj audycji:
ZAWIESZONE MECZE SERIE A

Wtorkowa decyzja premiera Morawieckiego o odwołaniu wszelkich wydarzeń masowych uniemożliwiła, w konsekwencji, dalsze rozgrywanie spotkań Ekstraklasy z udziałem kibiców. To kolejna taka decyzja w Europie, podjęta w związku z coraz szybciej rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Podczas gdy w Chinach sytuacja wydaje się coraz bardziej opanowana, na Starym Kontynencie liczba zachorowań nadal wzrasta.

W poniedziałek walkę z wirusem zaostrzył premier Włoch Giuseppe Conte. Od wtorku w całych Włoszech zakazano wszelkich zgromadzeń, również o charakterze niemasowym. Odwołano wydarzenia kulturalne oraz sportowe, w tym zawieszone na czas nieokreślony zostały spotkania włoskiej Serie A.

 

 

Tylko raz w historii Serie A zawieszono rozgrywki w trakcie sezonu: w 1915 roku, po dołączeniu ???????? do wojny. Lazio do dziś walczy, by przyznano im za ten sezon scudetto.

73/74 istniało duże ryzyko, epidemia cholery w Neapolu. Ale dograno do końca. Mistrz - Lazio.

— Mateusz Święcicki (@matiswiecicki) March 10, 2020

 

 


ZAKAZ STADIONOWY DLA 70-LATKÓW?

Bez kibiców grają już między innymi piłkarze w Hiszpanii, Francji i Grecji. W Anglii rząd spotkał się w poniedziałek z osobami decyzyjnymi z dziedziny sportu, aby ustalić kolejne kroki w walce z koronawirusem. Jedną z opcji, którą biorą pod uwagę władze w Anglii, jest zakaz wstępu na stadiony dla osób narażonych na największe ryzyko w przypadku zachorowania, czyli osób starszych.

W związku z coraz bardziej dynamicznym rozwojem sytuacji, mocno wątpliwe zdaje się, aby powyższe ograniczenie okazało się jedynym środkiem zapobiegawczym w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa na angielskich stadionach.

Gdyby tak jednak się stało, rozporządzenie dotknęłoby nie tylko 70-latków zasiadających na trybunach. Swojej drużyny nie mógłby wówczas prowadzić osobiście trener walczącego o europejskie puchary Crystal Palace, Roy Hodgson. Były selekcjoner reprezentacji Anglii w sierpniu skończy 73 lata. − Zakładam, że władze robią to wszystko, by nas chronić – skomentował Hodgson i zapowiedział, że nie będzie się ewentualnej decyzji sprzeciwiał.

CZY MA SENS ROZGRYWANIE SPOTKAŃ BEZ PUBLICZNOŚCI?”

O czasowe zawieszenie meczów Premier League zaapelował we wtorek Pep Guardiola. Na konferencji przed środowym spotkaniem z Arsenalem trener Manchesteru City podkreślił, że to decyzja, która powinna zostać podjęta z myślą o kibicach.

− Ma to już miejsce we Włoszech, gdzie zawieszono rozgrywki, w Hiszpanii mecze odbywały się będą bez kibiców. Za chwilę stanie się tak pewnie także w Anglii – skomentował Guardiola.

− Musimy zadać sobie pytanie, czy ma sens rozgrywanie spotkań bez publiczności. Jeśli na mecz nie mogą przyjść kibice, to nie chciałbym tak grać w Lidze Mistrzów, Premier League czy w pucharze – kontynuował.

ROZGRYWKI EUROPEJSKIE

Na dzień dzisiejszy UEFA nie zakazała rozgrywania meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy w obecności kibiców. Coraz więcej klubów jednak podejmuje taką decyzję na własną rękę.

Jako pierwsza puste trybuny w europejskich pucharach ogłosiła Valencia, w kontekście wtorkowego spotkania Ligi Mistrzów z Atalantą Bergamo. Na mecz zakupiło bilety 2300 kibiców planujących podróż z Włoch.

Choć nakazu zamknięcia trybun podczas meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy jeszcze nie ma, w niedzielę UEFA zrobiła pierwszy krok w stronę ewentualnych zaostrzeń – zakazując przedmeczowych uścisków dłoni pomiędzy zawodnikami oraz przedstawicielami klubów. Zakaz dotyczy wszystkich rozgrywek ligowych w Europie podlegających UEFA, w tym polskiej Ekstraklasy. Wcześniej uścisków dłoni zakazała angielska Premier League.

Na "Piłkarskie plotki" zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 17:30 w magazynie "Radio Gdańsk Z boisk i stadionów".

Anita Kobylińska